آموزش پرورش گیاهان دارویی

آموزش جامع و تخصصی پرورش گیاهان دارویی

امروزه میل به مصرف و پرورش گیاهان دارویی به ویژه گیاهانی بر پایه رژیمهای لاغری و چاقی، کاهش و افزایش در امیال مختلف انسانی مانند امیال جنسی، رفع افسردگی، افزایش انرژی و گیاهان دارویی موثر بر سلامت و زیبایی پوست و مو در جوامع مختلف در حال افزایش است و روز به روز بر قیمت آنها افزوده میشود.

همچنین عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهای شیمیایی تمایل مردم را به استفاده از گیاهان دارویی افزایش داده است. بنابراین آینده شغلی کاشت و پرورش گیاهان دارویی چشم انداز روشنی خواهد داشت. در این بخش از ستاره قصد داریم تعدادی از مهمترین و گران قیمت‌ترین گیاهان دارویی و نحوه کاشت و نگهداری آنها را به شما معرفی کنیم . پرورش گل و گیاه در خانه برای فروش همچنین درآمد عالی پرورش گیاهان دارویی علت محبوبیت کشت این گیاهان در ایران است.

آموزش پرورش گیاهان دارویی | از 0 تا 100 پرورش گیاهان دارویی

گیاه دارویی بابونه چه مزایایی دارد؟ 

بابونه گیاهی یکساله است و اغلب در کشور به صورت وحشی رشد و نمو میکند. علت اینکه کشاورزان به کشت و کار این گیاه دارویی تمایل نداشته‌اند، برداشت پر مشقت، سخت و هزینه بردار آن می باشد. اما طی سه سال گذشته وضعیت بازار این گیاه رشد خوبی داشته چرا که کشت و کار آن متوقف شده و اغلب بار موجود در بازار به صورت پودر می باشد که به درد فروش در سطح عطاری‌ها نمی خورد .

جالب است بدانید تقاضا برای بابونه شیرین در بازار بالا رفته و مطمئنا در صورت تولید و کاشت این گیاه دارویی با کیفیت و خلوص گل بالا، با قیمت خوبی بفروش میرسد .

تکثیر بابونه از طریق کاشت بذر صورت میگیرد. در حال حاضر بهترین بابونه برای کاشت بابونه المانی که شبیه بابونه شیرازی است، میباشد و مورد استفاده کارخانجات داروسازی و عرق و اسانس قرار میگیرد .

علت محبوبیت گیاه دارویی به لیمو چیست؟

به لیمو، گیاهی چند ساله غیر بومی ایران و بسیار خوش عطر و خوش رشد می باشد. هوای گرم را دوست داشته و در صورتی که آب کافی در اختیار داشته باشد به سرعت رشد کرده و مزرعه را می پوشاند. قسمت مورد استفاده آن برگ خالص و خشک شده آن می باشد و در اغلب نقاط ایران قدرت رشد و نمو داشته به غیر از مناطقی که از نظر آبی و دما محدودیت های جدی دارند .

تکثیر و کاشت به لیمو اغلب از طریق قلمه صورت میگیرد و استفاده از بذر برای تولید نهال کاری توصیه نمیشود .

تاثیرات فوق العاده گیاه دارویی مریم گلی 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که با افزایش قیمت در سالهای اخیر روبه رو بوده است مریم گلی میباشد .

مریم گلی، گیاهی چند ساله از خانواده نعناعیان می‌باشد و در فصل گلدهی تا ۵۰ سانتیمتر ارتفاع میگیرد.

مانند بسیاری از پرورش گیاهان دارویی دیگر تحت تاثیر تولید انبوه قرار گرفته و تا دو سال پیش یعنی سالهای ۹۴ و ۹۳ بازار خیلی خوبی نداشته است ولی از آنجایی که عطاران به اشتباه خود در یکی نبودن این گیاه با مریم نخودی پی پرده اند به تازگی مشتری این گیاه زیاد شده است .

آموزش پرورش گیاهان دارویی | از 0 تا 100 پرورش گیاهان دارویی

گیاه دارویی بادرنجبویه چه مزیت هایی دارد؟

بادرنجبویه گیاهی علفی اما چند ساله می باشد که رشد خوبی از نظر قیمت در سال های اخیر داشته است و تقاضا برای آن مخصوصا برگ خالص آن به شدت افزایش یافته است.

توصیه ما به کشاورزان این است که میتوانند برای کشت و کار این گیاه ارزشمند برنامه ریزی کنند چرا که گیاهی پر بازده با کشت و کار راحت می باشد و میتوان آن را در اغلب نقاط ایران کشت کرد .

گیاه بادرنجبویه به صورت انبوه رشد می کند و از طریق دانه گسترش می یابد .

روش درست کاشت و پرورش گیاه دارویی آویشن

آویشن باغی یکی دیگر از گیاهان دارویی گران قیمت با توجیه اقتصادی مناسب است که بازار تغییرات آن رو به رشد است .

بذر این گیاه دارویی بسیار ریز می باشد و بیش از ۴ میلیون بذر در یک کیلو بذر خالص آن شمارش می شود برای تولید نشای یک هکتار آویشن، در حدود ۷۰۰ گرم بذر خالص مورد نیاز می باشد. آویشن را می توان با استفاده از نشاء آن و هم از طریق بذر کاشت.  جوانه زنی بذر این گیاه آهسته بوده و باید در این مورد کمی صبور باشید .

برخی گیاهان دارویی از قبیل گل گاوزبان ، نعناع فلفلی، زیره سبز، ملیس، سرخارگل و کاسنی نیز جزو گیاهان دارویی با قیمت بالا هستند. امیدواریم کشاورزان عزیز در کاشت و پرورش گیاهان دارویی گران قیمت معرفی شده، افراط نکرده و باعث از بین رفتن فرصت های شغلی برای جوانانی که به تازگی وارد این حوزه شده اند نشوند .

در کاشت و پرورش گیاهان دارویی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

گیاهان دارویی بسیار مفید برای سلامتی جسم و درمانی معجزه گر برای اقتصاد های ضعیف هستند که اگر کسی با اطلاعات و تحقیقات کامل وارد این عرصه شود دست خالی بیرون نرفته و میتواند آینده خود و بسیاری از اطرافیانش را تغییر دهد. در این مقاله قدم به قدم مراحلی که باید قبل از تولید و پرورش گیاهان دارویی بدانید نوشته و در اختیار شما قرار داده شده است .

تفاوت کشت و پرورش گیاهان دارویی با داروهای گیاهی چیست؟

اکثر افراد بین پرورش گیاهان دارویی و داروهای گیاهی تفاوتی قائل نمی‌شوند. گیاهان دارویی بخش هایی حاوی ماده مؤثره از گیاهانی هستند که بعد از خشک کردن و بدون اینکه هیچ تغییری در آن‌ها ایجاد شود، در عطاری ها فروخته می‌شوند.

خواص درمانی این گیاهان که بی ضرر یا کم ضرر می‌باشند ثابت شده است مثل نعنا، زیره، هل، دارچین و… پرورش گیاهان دارویی هم در خانه و هم در باغ کار ساده‌ای است و شما می‌توانید خودتان برخی از این گیاهان را بکارید و استفاده کنید .

اما داروهای گیاهی از تبدیل برخی گیاهان طی فرآیندهای خاص به دارو در کارخانه‌های داروسازی حاصل می‌شوند و به صورت قرص، کپسول، پودر، عصاره، شربت یا حتی گیاه پودر شده در داروخانه ها فروخته شده و جزو محصولات سبز و دوستدار محیط زیست محسوب می شوند.

داروهای گیاهی یک نوع مکمل رژیم غذایی نیز محسوب می‌شوند. اگر به فکر استفاده از داروهای گیاهی هستید ابتدا اطلاعات مربوط به آن را از منابع معتبر دریافت کنید و حتماً درباره داروهای گیاهی که مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت نمایید .

آیا کاشت و پرورش گیاهان دارویی پرسود است؟

میزان تجارت جهانی گیاهان دارویی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است و پیش بینی‌های بانک جهانی از ۵۰ برابر شدن آن تا ۳۰ سال آینده (سال ۲۰۵۰) حکایت دارد .

حجم عمده‌ای از سطح زیر کشت و پرورش گیاهان دارویی در کشور به محصولات معروفی، چون پروش زعفران و گل محمدی اختصاص دارد و متاسفانه بسیاری از گیاهان دیگر، مورد غفلت تولیدکنندگان و کشاورزان هستند و نکته ی مهم تری که توجه بیشتری میطلبد اینست که اقلیم ایران یکی از مناسب‌ترین اقلیم‌ها برای پرورش گیاهان دارویی است!

با این که فرآوری و پرورش گیاهان دارویی در ایران فرآیندی شناخته شده است اما آن چنان که باید و شاید از این ظرفیت استفاده نمی‌شود؛ گیاهان دارویی به اشکال مختلف قابلیت فرآوری و عرضه به بازار را دارند و منفعت چشمگیری هم به تولیدکننده و فراوری کنندگانش هدیه میدهد .

بازار و پرورش گیاهان دارویی صرفا مختص بازارهای داخلی نبوده و در کل جهان برای گیاهان دارویی ایران متقاضی وجود دارد، و همانطور که پیش تر نیز گفته شد این تقاضا رو به افزایش است. گیاهان دارویی گونه‌ها و مصارف مختلفی دارند، از این گیاهان نه تنها برای درمان بیماری‌ها بلکه در صنایع کنسروسازی، نوشابه سازی، ‌عطر سازی و غذایی نیز استفاده می‌شود .

این گیاهان به طور معمول در طبیعت یافت می‌شوند که حتی می‌توان بدون داشتن مزرعه، با شناسایی مناطق مختلف و گیاهان، با برداشت آن‌ها اقدام به فروش مستقیم و یا فرآوری آن‌ها نمود اما این روش برای شروع کار و ایجاد بازار فروش با سرمایه کم مناسب است چراکه برداشت از گیاهان خودرو و وحشی، محدودیت‌های خاص خود را دارد و بر همین مبنا، امروزه بسیاری از گیاهان دارویی را به صورت هدفمند در مزارع پرورش می‌دهند .

از ویژگی‌های جالب این گیاهان می توان به نیاز کم آب، توانایی رشد در بسیاری از خاک‌ها و حتی امکان پرورش در آپارتمان را نام برد .

هزینه اولیه برای کاشت و پرورش گیاهان دارویی هر نوع، متفاوت است. برای ورود به عرصه کشت و تولید و  پرورش گیاهان دارویی، می‌توان از گیاهان کم هزینه شروع کرد و به مرور با اضافه شدن سرمایه اولیه تان، پرورش گیاهان دارویی پر هزینه را به انجام رساند. شروع این کسب و کار با نیروی کار کم امکان پذیر است که به مرور با توسعه کار خود نیاز به کارگران بیشتر و بعضا تخصص بالاتر خواهید داشت .

پرسودترین گیاهان برای کاشت و پرورش کدام اند؟

پرورش گیاهان دارویی گران قیمت میتواند علاوه بر سودآوری برای کشاورزان نیاز به این محصول را در جامعه تامین نماید. مهمترین پرورش گیاهان دارویی گران قیمت در حال حاضر بابونه، بادرنجبویه، به لیمو، مریم گلی و آویشن میباشند .

فهرست گیاهان دارویی قابل پرورش در ایران بسیار مفصل است و می‌توان به فهرست پنج گانه فوق، ده‌ها مورد دیگر را هم افزود. اما این بدان معنا نیست که شما انتخاب‌های متعددی برای کارآفرینی دارید بلکه وقتی به محدودیت‌های اکولوژیکی مثل ویژگی‌های خاک، نیاز به آب، وضعیت تابش و… توجه می‌کنید، ممکن است محصولات زیادی با شرایط منطقه شما منطبق نباشند و این نکته در پرورش گیاهان دارویی حتی گیاهی مثل آلوئه ورا بسیار حائز اهمیت و تعیین کننده میزان سود و ضرر و حتی در صورت نداشتن تحقیق صحیح و انتخاب نادرست، موجب ورشکستگی تولیدکننده باشد!

وقتی محدودیت‌های اقتصادی، مثل سرمایه اولیه و مقدار زمین موردنیاز را هم اضافه می‌کنید، ممکن است گزینه‌های شما محدودتر شود. در هر حال، آن چه اهمیت دارد، بررسی دقیق، حصول شناخت کافی درباره گیاه و الزامات کاشت، داشت و برداشت آن و سپس اقدام به سرمایه گذاری است .

بیش از هشت هزار گونه گیاهی در ایران شناسایی شده است که حدود سه هزار گونه خواص دارویی دارد و از این تعداد حدود ۱۷۰ تا ۲۰۰ گونه تولید می‌شود .

بررسی پرفروش ترین گیاها دارویی 

در ادامه پرورش گیاهان دارویی سودآور را برای کشت در خانه به شما معرفی میکنیم .

توجه داشته باشید که گزینه های زیر مثال هایی از چندین گزینه ی پرفروش هستند و به این معنی نیست که فقط همین ها خوب هستند، ممکن است اقلیم شما مناسب هیچکدام از گزینه های معروف نباشد اما در مقابل بتوانید به پرورش گیاهان دارویی بپردازید که از گیاهان دارویی نامبرده هم سود بیشتری برایتان به ارمغان بیاورد .

کشت اسطوخودوس از گیاهان دارویی زود بازده

منشأ اسطوخودوس را هم به اروپا نسبت می‌دهند. هم اکنون نیز این گیاه در سطوح وسیع، در برخی کشور‌های اروپایی کاشته می‌شود. درباره خواص دارویی گل این گیاه هم، نیازی به توضیح نیست. معمولا در مناطق دارای نور (تابش خورشید) بیشتر عملکرد مناسب تری دارد چرا که میزان اسانس گیاه بیشتر خواهد بود.

گیاه عموما به سرما حساس نیست، اما اگر در فصل گل دهی یعنی بهار، سرمای شدید رخ دهد، سرمازدگی محصول دور از انتظار نخواهد بود. کاشت آن هم از طریق بذر انجام می‌شود، اما قلمه و ریشه گیری (قرار دادن ساقه در خاک به منظور ریشه دواندن) قابل انجام است .

کاشت ریحان چه مزیت هایی دارد؟ 

ریحان گیاهی شناخته شده است که برای تزیین سالاد، ماکارونی و بسیاری از غذاهای دیگر به عنوان خوش طعم کننده استفاده می شود. ویتامین ها و مواد معدنی ریحان، مانند ویتامین ک و آهن برای مبارزه با بیماری های رایج مفید است و منگنز موجود در این گیاه خوش عطر به متابولیسم ترکیبات مختلف در بدن کمک می کند.

این گیاه در چای، پماد و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد تا به درمان انواع بیماری مانند تب و دیابت کمک کند .

مزایای ریحان

کاهش استرس

خواص ضد باکتری قوی

منبع غنی آنتی اکسیدان ها

جلوگیری از برخی از اثرات مضر پیری

کاهش التهاب و تورم

تقویت استخوان و کبد

تقویت ایمنی

متابولیسم را افزایش می دهد

هضم را بهبود می بخشد

استفاده های متداول

گارنیش غذاها

به عنوان مواد اولیه اسموتی ها

بیش از ۶۰ نوع گونه‌ی مختلف ریحان در جهان وجود دارد اما میلارد ریحان شیرین ایتالیایی، ریحان شیرین، ریحان تایلندی و ریحان بنفش را ترجیح می‌دهد. گیاه جوان ریحان را در فصل بهار خریداری نمائید و بلافاصله در حیاط بکارید، از خاک استاندارد باغبانی استفاده نمائید.

به جای آبیاری برگ‌ها، خاک را آبیاری نمائید زیرا آنها مستعد آفت هستند. منتظر باشید ریحان‌ها تا ۱۴ سانت بلند شوند، البته این امر بستگی به گونه‌های مختلف ریحان متغییر است

کشت سنبل الطیب از داروهای گیاهی پرسود در خانه 

سنبل الطیب گیاهی است با دهها خاصیت که در مطلب خواص سنبل الطیب کامل در موردش گفته شد و دانستید که به طور معمول به عنوان درمان استرس، کمک به خواب و راه حلی برای مشکلات پوستی مفید است. اکثر مزایای ان به خاطر نپتالکتون، تیمول و سایر ترکیبات است که این گیاه را برای استفاده ی شما و دوستانتان عالی می سازد .

مزایای سنبل الطیب

تحریک نیش حشرات را کاهش می دهد

آرام شدن اضطراب و استرس

ناراحتی معده را کاهش می دهد

تسریع در بهبود سرماخوردگی و تب

استفاده های متداول

برگ ها را دم کنید

برگ ها را خشک کنید وبسوزانید تا عطر آن آزاد شود

روغن آن را استفاده کنید

علت محبوبیت پرورش فلفل قرمز چیست؟

فلفل خوراکی تند است که به غذا یا نوشیدنی اضافه می شود و برای بسیاری از افراد سم زدای خوب است. کپسایسین یا همان فلفل طبیعت تندی دارد اما مزایای برای سلامتی دارد .

مزایای فلفل

کاهش درد و کلسترول .

بدن را پاکسازی می کند .

متابولیسم را افزایش می دهد .

ناراحتی معده را کاهش می دهد و به هضم کمک می کند .

گردش خون را بهبود می بخشد .

درد را کاهش می دهد .

استفاده های متداول

به سس ها، مخلوط ادویه، و سایر غذاها اضافه کنید .

به عنوان قرص مصرف کنید .

سودآوری از طریق کشت  و پرورش قاصدک 

قبل از از بین بردن این قاصدک های مزاحم از حیاط باید بیشتر فکر کنید .قاصدک ها نه تنها خوراکی هستند، بلکه از مزایایی نیز برخوردارند که در مطلب خواص قاصدک در بخش بهداشت و سلامت نمناک تمام آنها را به شما معرفی کردیم و شگفت زده شدید.

این گیاهان دارویی پر است از چیزهایی که برای شما عالی هستند ، مثل :ویتامین ک، ویتامین ث، آهن، کلسیم و .. دارد .

این ویتامین ها و مواد معدنی به حفظ سلامت استخوان و کبد کمک می کند. تمام قسمتهای قاصدک مفید هستند از جمله :ریشه قاصدک معمولا برای چای استفاده می شود، برگ ها به عنوان گارنیش استفاده می شود و ساقه قاصدک برای پوست عالی است .

مزایای قاصدک

کبد را پاکسازی میکند و سلامت کلی کبد را پشتیبانی می کند .

عفونت پوست را درمان می کند .

سلامت استخوان را پشتیبانی می کند .

از عفونت های ادراری جلوگیری می کند .

استفاده های متداول

با ریشه های آن چای دم کنید .

برگ ها را به عنوان گارنیش استفاده کنید .

به عنوان قرص مصرف کنید .

تاثیرات فوق العاده گیاه اکیناسه بر درمان بیماری ها

اکیناسه نیز معمولا به عنوان تخم گل بنفش شناخته می شود. این نمونه ای دیگر از گلهای پرخاصیت است که به طور معمول در چای مورد استفاده قرار می گیرد تا از علائم متفاوتی برای تسکین و تقویت سیستم ایمنی برخوردار شوید .

این گیاه محبوب اغلب برای تسریع بهبود سرماخوردگی استفاده می شود. مهم است توجه داشته باشیم که اکیناسه اگر در دوزهای بالاتری مصرف شود، می تواند اثرات منفی مانند تهوع و سرگیجه را ایجاد کند .

مزایای اکیناسه

عفونت ادراری را درمان و از آن جلوگیری می کند .

تقویت سیستم ایمنی بدن .

مشکلات تنفسی فوقانی را کاهش می دهد .

با عفونت ها مبارزه می کند .

علائم سرما خوردگی را کاهش می دهد .

استفاده های متداول

ریشه ها، برگ ها و گل ها را دم کنید .

به عنوان یک قرص مصرف کنید .

آیا سیر جزء گیاهان دارویی پرسود به شمار می رود؟

سیر کمک می کند تا به بیماری های جدی و خطرناک مبتلا نشوید. این گیاه فوق العاده عالی برای مبارزه با عفونت ها، کمک به مدیریت کلسترول است. خوردن سیر به طور منظم برای سلامتی کلی مفید است . سیر خام قوی تر از انواع دیگر آن است، بنابراین سعی کنید آن را مصرف کنید .

مزایای سیر

کمک به پیشگیری از بیماری های قلبی

کاهش کلسترول و فشار خون

از ضعف، آلزایمر جلوگیری می کند .

سلامت گوارشی را بهبود می بخشد .

استفاده های متداول

به عنوان مواد اولیه یا گارنیش استفاده می شود .

خام مصرف شود .

نحوه کاشت سیر از محصولات گران قیمت

در بهار یا پاییز، دانه‌ی سیر را به صورت آنلاین یا از کشاورزهای محلی و یا از فروشگاه‌های محصولات کشاورزی تهیه کنید. ( از ریشه‌ی گل سیر که سم‌پاشی شده‌اند استفاده نکنید زیرا آنها اغلب جوانه نمی‌زنند.) یک حبه سیر را بردارید، به طوری که قسمت تیز آن بالا قرار گیرد تا عمق ۸ تا ۹ سانت در زیر خاک فرو ببرید و بعدی را با فاصله‌ی ۵۰ سانت از اولی بکارید.

چنانچه در پاییز اقدام به کاشت سیر نمودید، سطح خاک را با کودهای گیاهی (کاه، یونجه خشک، برگ خشک یا علف‌های زده شده) بپوشانید تا در زمستان گرم بماند.

هنگامی‌که در بهار ریشه‌ی پیچک مانند آن ساقه‌دار شد تا گل کند، آن را با قیچی باغبانی بزنید تا مواد مغذی آن در خود سیر باقی بماند و به گلِ سیر منتقل نشود. ۲ هفته‌ی دیگر نیز صبر کنید؛ سپس ریشه‌ی سیر را از زمین خارج کنید و محصول خود را برداشت کنید .

مزایای فوق العاده کاشت گیاه دارویی اسطوخدوس در خانه 

اسطوخودوس به دلیل رایحه آرام بخش و توانایی آرام کردن اعصاب را دارد چای اسطوخودوس یکی دیگر از نوشیدنی هایی است که می توانید بعد از یک روز طولانی برای تجربه ی استراحت شبانه با کیفیت از آن استفاده کنید. روغن اسطوخودوس نیز برای درمان ماساژ، آروماتراپی و حتی درمان مشکلات مو رایج است .

مزایای اسطوخودس

تنش و استرس را کاهش می دهد .

سردرد و میگرن را از بین می برد .

به خوابیدن کمک می کند .

از موهای سالم و پوست پشتیبانی می کند .

با آکنه مبارزه می کند .

درد را کاهش می دهد .

مشکلات تنفسی را درمان می کند .

استفاده های متداول

گل آن را برای چای دم کنید .

روغن اسانس آن را استفاده کنید .

روغن اسانس را به طور موضعی بکار برید .

پرورش گل همیشه بهار از گیاهان دارویی چه ویژگی هایی دارد؟

گیاهان معطر هستند که بسیاری از آنها به منظور بهبود سلامت کلی پوست به کار می رود. این گل های پر جنب و جوش شامل بسیاری از آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات سالم است که نه تنها بدن را سالم نگه می دارند، بلکه همچنین به دور نگه داشتن حشرات از خانه کمک می کند .

مزایای سلامتی

پوست را تمیز می کند و بیماری های پوستی را درمان می کند .

کاهش التهاب

خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده قوی

درمان گوش درد و عفونت

چشمها را تقویت می کند .

استفاده های متداول

دم کردن گلهای خشک آن

روغن اسانس و یا کرم موضعی را اعمال کنید .

گارنیش غذاها

کاشت گیاه جعفری در خانه 
جعفری سبزی خوشمزه است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن، سلامت استخوان و دستگاه گوارش مفید است. غلظت بالا آنتی اکسیدان ها، ویتامین ک و سایر ترکیبات موجود در جعفری باعث می شود این گیاه ، گیاهی قدرتمند برای بدن باشد. جعفری همچنین گیاهی خوب برای بهبود تنفس است .
مزایای جعفری

تسکین دهنده نفخ و سلامت گوارشی است .

مبارزه با تنفس بد

پشتیبانی از سلامت استخوان

منبع غنی آنتی اکسیدان ها

استفاده های متداول

گارنیش

آب آن را بگیرید یا چای دم کنید .

پرورش نعنا در منزل با مزایای فراوان

گیاهی خوش بو است که ما در آدامس، خمیر دندان و دسرها داریم. این گیاه به کاهش درد، تهوع و درد عضلانی کمک می کند . چای نعناع در صورت تایید پزشک معالج ، انتخاب خوبی برای مادران باردار است که از بیماری صبحگاهی رنج می برند .

مزایا

آلرژی را از بین می برد .

درد عضلانی را کاهش می دهد .

سردرد را تسکین می دهد .

تهوع، گاز و سوء هاضمه را کاهش می دهد .

باعث سلامت گوارشی می شود .

درمان تنفس بد

آنتی باکتری قوی

استفاده های متداول

برگ های آن را دم کنید .

روغن اسانس را به طور موضعی اعمال کنید .

اسانس آن را بو کنید .

نحوه پرورش نعنا از گیاهان کم آب و پردرآمد

در بهار، یک گیاه جوان نعناع بخرید و در گلدان بکارید. اجازه دهید آفتاب به صورت متمایل بر گلدان شما بتاند و نه کامل، گرچه همیشه پرورش گیاهان و گسترش انرژی هنگامی که در معرض تابش آفتاب قرار گیرند، صورت می‌پذیرد، اما چند روز نیز آنها را در سایه قرار دهید تا استراحت کنند. گیاهان از ریشه‌های خیس بیزارند .

تاثیر فوق العاده گیاه دارویی گل راعی در درمان افسردگی
 

داروی گل راعی در درجه اول به عنوان یک روش طبیعی برای از بین بردن علائم افسردگی شناخته شده است. این برای درمان اضطراب، تغییرات خلقی، احساسات بد و علائم اختلال وسواس فکری است .

این گیاهان دارویی معمولا به عنوان قرص تمرکز مصرف و یا به صورت موضعی به عنوان پماد استفاده می شوند. مهم است توجه داشته باشید که گل راعی می تواند با تعدادی از داروها ترکیب شوند، بنابراین (مانند تمام گیاهان در این لیست) قبل از مصرف یا استفاده از این گیاه با پزشک مشورت کنید .

مزایای سلامتی

علائم افسردگی را تسکین می دهد .

تسکین اضطراب

کاهش التهاب

تحریکات پوستی را تسکین می دهد .

استفاده های متداول

به عنوان قرص مصرف کنید .

گلهای تازه آن را دم کنید .

موضعی به صورت اسانس یا پماد اعمال کنید .

پرورش گیاه پرطرفدار آلوئه‌ ورا 
 

وجود آلوئه‌ورا در فهرست کاشت گیاهان دارویی ضروری است و هر خانه‌ای باید حداقل یک گیاه آلوورا داشته باشد. به طور کلی آلوورا یک گیاه آپارتمانی است. اگر در مناطق ۸ تا ۱۱ زندگی می‌کنید این گیاه می‌تواند در باغچه شما رشد کند اما اگر در جایی خارج از این مناطق مستقر هستید می‌توانید آن را در گلدان پرورش دهید تا در زمستان آن را داخل خانه نگه دارید. راشا افق اطلاعات دقیقی در زمینه زمان کاشت آلوئه ورا و نحوه پرورش اصولی این گیاه در اختیاراتان قرار خواهد داد.

گیاه آلوئه‌ورا می‌تواند با آب بسیار کمی رشد کند اما به خاک زهکشی شده خوبی نیاز دارد .

چگونگی استفاده از آلوئه‌ورا

این گیاه به خاطر توانایی شگفت انگیزش در تسکین درد ناشی از انواع سوختگی از جمله آفتاب سوختگی شهرت دارد. برگ آن را به راحتی برش دهید و ژل داخلش را خارج کنید سپس آن را مستقیما روی ناحیه آسیب دیده پخش کنید. این کار علاوه بر تسکین درد باعث بهبودی نیز می‌شود .

همچنین شما می‌توانید از ژل گیاه آلوئه‌ورا برای التیام زخم، بریدگی و انواع بیماری‌های پوستی از جمله اگزما استفاده کنید .

علاوه بر این، از آب آن می‌توان به عنوان دارو برای انواعی از مشکلات داخلی از جمله تسکین علائم مرتبط با یبوست، کولیت زخمی و انواع مشکلات گوارشی استفاده کرد. اما خواص گیاهان آلوئه‌ورا بسیار گسترده تر از موارد گفته شده هستند و شما می‌توانید با مطالعه بیشتر از آن‌ها آگاه شوید .

پرورش جوانه بروکلی با خاصیت فراوان

جوانه‌ی بروکلی حاوی ذخیره‌ی قدرتمندی از سولفارفان است که منابع ضد سرطانی طبیعی بدن را تحریک کرده و رشد تومورهای سرطانی را متوقف می‌سازد. محققان دانشگاه جانز هاپکین، جوانه‌ی بروکلی که سرشار از آنزیم‌های مفید، ویتامین‌ها و مواد معدنیست را یکی از قدرتمندترین منابع ضدسرطانی پیرامون ما می‌دانند.

جوانه‌های بروکلی قند و کلسترول را کنترل می‌کند که در نهایت منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود. جوانه‌های بروکلی ۱۰ تا ۳۰ مرتبه قدرتمندتر از بروکلی‌های رسیده هستند زیرا آنها در اوج قوت خود هستند .

طبق دو مورد از مطالعات جداگانه در این زمینه، سولفارفان علائم تنگی نفس و اختلالات تنفسی را تخفیف می‌دهد زیرا روند فشار اکسیداسیون و التهاب را از مسیر عبور هوا خارج و بیرون هدایت می‌کند .

نحوه کاشت جوانه بروکلی یکی از گیاهان دارویی

در هر فصلی از سال که هستید، ۱/۲ فنجان دانه‌ی جوانه‌ی کلم بروکلی را درون کوزه‌ایی دهن گشاد بریزید و درب آن را بگذارید. ۲ فنجان آب روی آن بریزید و اجازه دهید به مدت ۸ ساعت بماند. سپس آن را آبکش کنید. دوباره روی آن ۲ لیوان آب بریزید و این روند را ۲ بار در روز و در ۳ روز متوالی تکرار نمائید.

پس از ۳ روز ساقه یا ریشه‌ی آنها به اندازه‌ی ۱.۵ تا ۲ سانت قد می‌کشند و شیرین‌ترین، نرم‌ترین و مغذی‌ترین گیاه را برایتان به ارمغان می‌آورند. ماحصل آن تقریبا ۲ فنجان بروکلی در عرض ۷۲ساعت است! اجازه دهید آب جوانه‌ها گرفته شود، سپس آنها را در ظرفی دردار ریخته و در یخچال نگه دارید.

بدین ترتیب می‌توانید آنها را به مدت ۵ روز در یخچال نگه دارید و به مرور استفاده نمائید .

گیاه چای سبز در درمان کدام بیماری ها موثر است؟

چای سبز یک منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها است که ممکن است در کاهش خطر ابتلا به سرطان موثر باشند. علاوه بر این خطر انواع عفونت‌ها، سکته‌های مغزی و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. نوشیدن چای سبز با از بین بردن باکتری‌های مضر دهان می‌تواند سلامت دهان و دندان شما را نیز بهبود بخشد .

پرورش شوید چه مزیت هایی دارد؟ 

شوید یک گیاه دارویی از خانواده جعفری است که در انواع ترشی‌ها، سس سالاد، سوسیس‌ها و انواع نان از آن استفاده می‌شود .

نحوه استفاده از گیاه شوید

بسیاری بر این باور هستند که این گیاه به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و میزان درد را در قاعدگی‌های دردناک کاهش می‌دهد. مقداری از چای آن را به آرامی بنوشید تا شکم دردتان برطرف شود .

همچنین ممکن است به کاهش تورم، درمان سکسکه و حتی بی خوابی کمک کند .

از آن به عنوان جایگزین نمک در رژیم لاغری خود استفاده کنید .

گیاه مرزه زمستانی چیست؟

یکی دیگر از گیاهانی که کاشت بذر آن می‌تواند سود فراوانی برای سلامتی شما به دنبال داشته باشد گیاه محبوب مرزه زمستانی است. این گیاه برای درمان عفونت‌های ریه و روده و بهبود عملکرد کلیه و کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد .

این گیاه به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و برای  بهتر کردن جای نیش حشرات مفید است. همچنین می‌توانید از آن برای درمان روماتیسم بهره بگیرید و حتی در تحریک اشتها نیز موثر است

استفاده از مرزه به عنوان چای و به صورت دم کرده می‌تواند به کاهش حالت تهوع، سر درد و گلو درد کمک کند و باعث تسکین علائم مرتبط با عفونت‌های سینوسی، سرماخوردگی و آنفولانزا ‌شود

آیا گیاه استویا خواص درمانی دارد؟

استویا یک شیرین کننده طبیعی است که به اندازه شکر شیرین اما بدون کالری است. با کاشتن بذر این گیاه و استفاده از آن، به تناسب وزن خود کمک می‌کنید و در عین حال می‌توانید از تمام غذاهای خوشمزه‌ای که دوست دارید لذت ببرید بدون این که نگران افزایش وزن خود باشید .

علت محبوبیت پرورش میخک‌ چیست؟ 

در کنار خواص گیاهان گفته شده، میخک جایگاه ویژه‌ای دارد. گیاه میخک فواید متعددی دارد که می‌توانند به بهبود سلامت کلی شما کمک کنند. به عنوان مثال در بهبود دردهای دندان و معده موثر است و التهاب را کاهش می‌دهد .

علاوه بر این میخک می‌تواند انواع باکتری‌های بیماری‌زا را در بدن شما از بین ببرد. در عین حال اسانس میخک برای تصفیه خون، تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان انواع مشکلات تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد .

مزایای پرورش گیاه شیرین بیان 

این گیاه حاوی مواد ضد ویروسی، آنتی اکسیدانی و ضد قارچی است و به کاهش علائم مسمومیت غذایی، زخم معده، سوزش سردل و سوءهاضمه کمک می‌کند .

مواد ضد التهاب موجود در آن به تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان مشکلات تنفسی کمک می‌کنند و می‌توانید از آن برای بهبود انواع مشکلات پوستی استفاده کنید .

علت محبوبیت پرورش زنجبیل چیست؟

زنجبیل با مزه تندی که دارد قرن‌هاست که به عنوان یکی از گیاهان دارویی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه می‌تواند به تسکین سوزش سردل، سوءهاضمه و ناراحتی معده کمک کند. همچنین ممکن است برای تسکین انواع سر درد و علائم مرتبط با سردردهای میگرنی کمک کننده باشد .

بسیاری بر این باورند که زنجبیل می‌تواند به از بین بردن سلول‌های سرطانی در سرطان تخمدان کمک کند و از آن برای کاهش حالت تهوع، درمان علائم سرما خوردگی و آنفولانزا و کمک به سیستم گوارش استفاده می‌شود .

آیاگیاه جینسینگ آمریکایی خواص درمانی دارد؟

جینسینگ آمریکایی سیستم ایمنی و عصبی را تقویت و مشکلات التهابی را برطرف می‌کند. بسیاری از افراد از جینسینگ برای بهبود تمرکز و خستگی روانی استفاده می‌کنند و در عین حال این گیاه به تقویت سیستم ایمنی، قلبی عروقی و غدد درون ریز کمک می‌کند .

گیاه علف لیمو با مزایای فراوان

علف لیمو با بوی عالی لیمو در کنار آنتی اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها، ضد قارچ‌ها و مواد ضد میکروبی به درمان بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی شما کمک می‌کند. به علاوه این گیاه برای کاهش التهاب، بهبود مشکلات گوارشی و مقابله با انواع عفونت‌ها استفاده می‌شود. چای علف لیمو دارای مواد آرام بخش است که می‌تواند در آرامش و خواب بهتر به شما کمک کند .

این گیاه بدن را از سموم پاک و انواع اختلالات تنفسی را درمان می‌کند. اسانس علف لیمو می‌تواند به تحریک سیستم عصبی، برطرف کردن اضطراب، استرس و خستگی کمک کند و انواع دردها را کاهش می‌دهد .

گیاه گلرنگ چه خواصی دارد؟

گلرنگ با مواد آنتی اکسیدانی خود در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی موثر است و حتی ممکن است به جلوگیری از شکل گیری سلول‌های سرطانی کمک کند. علاوه بر این التهاب و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد و حتی می‌تواند تا مقادیر کمی در کاهش وزن به شما کمک کند .

اگر به دنبال بهره بردن از خواص گیاهان دارویی با کاشت آن‌ها در باغچه خود هستید گلرنگ می‌تواند گزینه مناسبی باشد اما فقط در صورتی که فضای کافی داشته باشید؛ زیرا این گیاه برگ‌های بلند و باریکی دارد و می‌تواند تا سه فوت قد داشته باشد .

پرورش جوانه گندم و درمان بسیاری از بیماری ها

جوانه گندم به طور عمده برای درمان مشکلات دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می‌گیرد اما می‌توانید از آن برای بهبود جریان خون، تحریک غدد تیروئید و تقویت سوخت و ساز بدن نیز استفاده کنید. علاوه بر این، التهاب، یبوست و اسهال را تسکین می‌دهد و از آن برای سم زدایی کبد استفاده می‌شود .

گیاه شیتاکه چیست؟

شیتاکه نوعی قارچ است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. این قارچ فوق العاده، ۸ نوع اسید آمینه ضروری به همراه انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و مغذی را در خود جای داده است که در مبارزه با عفونت‌ها موثر هستند. علاوه بر این، شیتاکه برای تقویت سیستم ایمنی، کمک به هضم غذا و کاهش حساسیت در برخی از آلرژی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد .

برخی معتقدند که این قارچ توانایی از بین بردن سلول‌های سرطانی را دارد و در بهبود سلامت قلب و عروق دخیل است، همچنین برخی آن را در برنامه‌های رژیمی کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌دهند .

گیاه شیتاکه چیست؟

شیتاکه نوعی قارچ است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. این قارچ فوق العاده، ۸ نوع اسید آمینه ضروری به همراه انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی و مغذی را در خود جای داده است که در مبارزه با عفونت‌ها موثر هستند. علاوه بر این، شیتاکه برای تقویت سیستم ایمنی، کمک به هضم غذا و کاهش حساسیت در برخی از آلرژی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد .

برخی معتقدند که این قارچ توانایی از بین بردن سلول‌های سرطانی را دارد و در بهبود سلامت قلب و عروق دخیل است، همچنین برخی آن را در برنامه‌های رژیمی کاهش وزن مورد استفاده قرار می‌دهند .

گیاه اروروت چه خواصی دارد؟

با توجه به مزایای متعددی که این گیاه برای سلامتی دارد، شما می‌توانید آن را به صورت بخارپز، آب پز و یا حتی به صورت خام مصرف کنید. اروروت یک ضد عفونی کننده طبیعی است و به خاطر فوایدی چون بهبود گردش خون، کمک به گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن شناخته شده است .

این گیاه که فاقد گلوتن است جایگزینی عالی برای گندم و نشاسته برای مبتلایان به سلیاک به شمار می‌آید. علاوه بر این از بروز کم خونی جلوگیری می‌کند زیرا حاوی مس و آهن است که دو ماده معدنی اساسی برای تولید گلبول‌های قرمز محسوب می‌شوند .

گیاه انگورک با مزایای خاص

انگورک نوعی گیاه بوته‌ای است که از چندین مزیت جالب برای سلامتی برخوردار است. این گیاه می‌تواند درست مانند آسپیرین درد را تسکین دهد و به رفع سوءهاضمه و سایر مشکلات گوارشی کمک می‌کند .

پرورش زردچوبه، گیاه پرکاربرد

زردچوبه را حتی اگر به دلایل مختلف نمی‌توانید در فهرست کاشت گیاهان دارویی خود قرار دهید سعی کنید آن را خریداری و در وعده‌های غذایی خود استفاده کنید. این گیاه محبوب دارای مواد ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که بدن شما را در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

زردچوبه با فعال سازی آنزیم‌های آنتی اکسیدانی تاثیرگذاری خود را نشان می‌دهد. در عین حال روی کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، کاهش افسردگی و مبارزه با پیری زودرس موثر است. همچنین از آن برای درمان بیماری آلزایمر و کاهش درد ناشی از آرتریت استفاده می‌شود .

علت محبوبیت پرورش گل گاوزبان چیست؟

گاوزبان، یکی از معروفترین و پرمصرف ترین گیاهان دارویی است . این گیاه علفی و یک ساله یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب اصلی بشمار می رود که در اردیبهشت تا شهریور گل می دهد و گلهای آن به رنگ آبی، سفید و بنفش می باشد .

گل گاو زبان و برگ های آن تصفیه کننده خون ، آرام کننده اعصاب، ادرار آور ، تقویت کننده کلیه ها ، برطرف کننده سرماخوردگی ، از بین برنده سرفه ، درمان کننده برونشیت ، درمان کننده التهاب و ورم کلیه ، درمان کننده بیماری سرخک و مخملک است.مصرف دم کرده گل گاوزبان به تنظیم ضربان قلب و درمان افسردگی نیز کمک می کند .

آیا پرورش یونجه سودآور است؟

یونجه از اولین گیاهان دارویی شناخته شده برای بشر است که فواید درمانی قابل توجهی دارد . «یونجه» که در فارسی به آن «اسپست باغی»، «سپست»، «سبیس» یا «درفا»، در افغانستان «اسپیشتا» و در ترکی بدان «یونجه»، به رومی «میدیکی»، به مصری «قضب» و به عربی «رطبه» یا همان «فصفصه» گویند، گیاهی است علفی، پایا ،دارای ساقه های بلند و برگچه های نازک، نوک تیز و بیضی شکل است .

یونجه ی پخته ملین و خشک آن قابض است، شربت یونجه چاق کننده و مولد خون صالح و مدر حیض است . مصرف آن موجب رفع خشونت سینه و سرفه می شود. تخم یونجه زیاد کننده شیر و منی است و خوردن آن از خونریزی جلوگیری می کند و یبوست را رفع می کند.از یونجه برای معالجه اعتیاد نیز استفاده می شود

کاسنی، پرطرفدارترین گیاه دارویی 

کاسنی یک گیاه دارویی با گل های آبی یا ارغوانی است که کاملا سرد ، تقویت کننده کبد، و مسکن حرارت و عطش، و گرمی و تقویت کننده کلیه و فشار خون و صفرا و پاک کننده مجرای ادرار و کلیه ها است .

مصرف آب برگ کاسنی دارویی مفید برای درمان یرقان و کلیه ها و کبد است و تب را برطرف می کند و معده را تقویت می نماید .کاسنی برای تنظیم فشار خون ، کاهش قند خون و درمان کننده سردرد و بیماریهای کبدی است . ضماد آن برای برطرف کردن ورم های گرم و درد چشم و افزاینده بینائی است .

ریشه کاسنی گرم و خشک است و اخلاط سینه را نرم و مصرف جوشانده برگ و ریشه کاسنی به مقدار 2 فنجان صبح ناشنا برای درمان یبوست، بسیار مفید است .

زرشک سیاه با خاصیت ها فراوان 

یکی از میوه های خاص می باشد که کاربرد خوراکی و دارویی بسیاری دارد. این میوه از جنس زرشک معمولی (سرخ) می باشد ولی به علت رشد در شرایط خاص، رنگ و طعم متفاوتی دارد. زرشک سیاه به علت دارابودن ترکیبات شیمیایی سودمند، در زمینه های مختلفی همچون آشپزی، تولیدات دارو و عصاره های طبیعی به صورت صنعتی و داروی های طب گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد .

زرشک های سیاه مواد بسیاری دارند که متعادل کننده جریان خون هستند. تنظیم فشار خون، اسیدیته خون، صفرا، تبادلات و انتشار های مویرگی و بسیاری از خواص دیگر می باشد. همچنین برای بسیاری از بیماری ها مثل یبوست، تب، عفونت های داخلی، تیفوس و حالاتی مثل عطش یا بی حالی می باشد .

گیاهان دارویی چه مزایای و معایبی دارند؟

مزایا

می‌توان از آن‌ها برای درمان خراشیدگی های سطحی، سوختگی های جزئی و مداوای آرتزوز، میگرن، افسردگی و… با هزینه بسیار کم استفاده کرد .

هزینه داروهای گیاهی در مقایسه با داروهای شیمیایی و صنعتی بسیار کم است زیرا می‌توان آن‌ها را در عطاری های محلی یافت. به گفته کریستوفر گلدن از مرکز محیط زیست دانشگاه هاروارد، اگر افراد به جای داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی استفاده کنند می‌توانند سالانه ۲۲ تا ۶۳ درصد از هزینه مراقبت های بهداشتی خود را پس انداز کنند .

طرز تهیه و پرورش گیاهان دارویی بسیار ساده است و برخی از آن‌ها را می‌توان به‌صورت دم‌نوش استفاده کرد .

معایب

طول درمان با داروهای گیاهی نسبتاً طولانی است و باید در این مدت صبور بوده و تا پایان به طور مستمر آن را ادامه داد .

داروهای گیاهی اغلب خودسرانه و بدون توجه به دوز یا هشداری که مشخص شده است مصرف می‌شوند. باید بدانید مصرف همزمان داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی می‌تواند باعث آسیب به سلامتی شود، در نتیجه حتماً قبل از استفاده از این گروه دارویی باید با پزشک معالج خود مشورت کنید .

گیاهانی که به عنوان گیاهان دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است که قسمت خاصی از آن‌ها خوراکی باشد و بخش هایی از آن‌ها سمی یا مسموم کننده باشد. مثلاً ساقه و ریشه های ریواس که به عنوان ملین استفاده می‌شود، خوراکی هستند، اما با این حال برگ های آن سمی می‌باشند.

از این رو ممکن است فرد نتواند گیاه سمی را شناسایی کند و این امر، فرد را در معرض خطر مسمومیت خود یا دیگران قرار می‌دهد .

آموزشگاه راشا افق با برگزاری دوره های تخصصی پرورش گیاهان دارویی و انواع رشته های کشاورزی به شما کمک می کند در این زمینه کسب و کار خود را راه اندازی کنید و اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار می دهد.

برای ثبت نام به سه روش می‌توانید اقدام کنید
روش اول : ثبت نام حضوری
برای ثبت نام به روش حضوری از قبل با کارشناسان هماهنگی انجام می‌دهید و با دریافت آدرس به محل آموزشگاه مراجعه کنید.
روش دوم : ثبت نام تلفنی
در این روش شما به صورت تلفنی با کارشناس مربوطه ارتباط می‌گیرید و بعد از مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، ثبت نام خود را تکمیل می کنید. جهت مشاهده شماره تماس ها وارد صفحه تماس با ما بشوید.
روش سوم : ثبت نام از طریق سایت
برای این روش ابتدا وارد سایت rashaofogh.com می‌شوید، وارد دسته بندی رشته موردنظرتان می‌شوید و رشته ای که تمایل به آموزش آن را دارید انتخاب می‌کنید. سپس با انتخاب نوع دوره (حضوری ، غیرحضوری و یا خصوصی) به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. بعد از پرداخت موفق وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات کامل درباره مشاهده دوره را مشاهده می نمایید.

بله ، آموزش های راشا افق صفر تا صد هست و شما بصورت کامل و جامع آموزش میبینید

– دوره های حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

– دوره های غیر حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته خود، می توانید دوره خود را بصورت غیرحضوری از طریق سایت راشا افق به مدت یک هفته مشاهده نمایید و بعد از دوره یک هفته پشتیبانی برای پرسش و پاسخ با مدرس هم دارید.
– دوره های خصوصی : به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته بصورت خصوصی توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

بله، تعامل میان شما و مدرس دوره یکی از مهمترین عوامل افزایش کیفیت دوره و بهره گیری از آن است شما به مدت یک هفته فرصت دارید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مدرس دوره خود دریافت نمایید.

بله ، شما می‌توانید قرارداد مشاوره جهت راه اندازی با مدرس دوره خود به مدت طول دوره پرورش عقد نمایید و کسب و کار خود را با کمترین ریسک ممکن و بالاترین بازدهی و همچنین استفاده از دانش و تجربه استاد، از ابتدا راه اندازی کنید

.هزینه مشاوره جهت راه اندازی مزرعه و پشتیبانی با توجه به بعد مسافت و تعداد سرکشی و بازدید از کسب و کار شما و همچنین مدت زمان بهره برداری از کسب و کارتان متغیر می‌باشد که هزینه به صورت توافقی بین شما و مدرس مربوطه منعقد می گردد.

بله، برای به روز رسانی اطلاعات در جهت پیشرفت کسب و کار، باید در دوره ها و آموزش های مختلفی شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی راشا افق کامل‌ترین اطلاعات و نکات را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که نیاز به آموزش‌های مکمل و مجدد نداشته باشید.

بله، با شرکت در هر دوره گواهینامه شرکت آرمان مهارت ساز راشا افق برای شما صادر و در پایان دوره به شما تقدیم می گردد.

بله، شما با پرداخت جداگانه می‌توانید درخواست گواهینامه بین المللی شرکت در همان دوره را دریافت نمایید.

پشتیبانی به این معنا می باشد که سه بار می توانید برای رفع اشکال و آموزش مجدد (به صورت کاملا رایگان) در دوره ها شرکت نموده و بهره مند شوید.

بله، شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی 10 شب با بخش پشتیبانی سوالات خود را مطرح کنید.

مشاوره و ثبت نام تلفنی

جهت ثبت نام دوره حضوری یا غیر حضوری آموزش پرورش ماهی زینتی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

شمارت وارد کن مجانی مشاوره بگیر

شماره خودتون برای مشاوره رایگان وارد کنید

rocket

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

اطلاعات دوره

نحوه برگزاری

نحوه برگزاری:

حضوری و خصوصی
مدت زمان آموزش

مدت زمان آموزش:

6 - 8 ساعت
مشاوره و راه اندازی

مشاوره و راه اندازی:

دارد
پشتیبانی بعد از دوره

پشتیبانی بعد از دوره:

دارد
اعطای گواهینامه پایان دوره

اعطای گواهینامه پایان دوره:

دارد
ارائه جزوه تخصصی آموزشی

ارائه جزوه تخصصی آموزشی :

ندارد

1

0

اشتراک گذاری

تماس تماس با ما
کپی شد