آموزش پرورش ماهی در سیستم مدار بسته

آموزش جامع و تخصصی پرورش ماهی در سیستم مداربسته 

در مزارع پرورش ماهی کاهش کیفیت آب مصرفی مهمترین عامل محدود کننده تولید می باشد، کیفیت و کمیت آب بطور مستقیم میزان تولید واحد های پرورش ماهی را کنترل می کند، اگر بتوان آب را به شیوه ای کنترل کرد که هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت پاسخگوی مایحتاج آبزیان باشد می توان در شرایط و مناطق کم آب نیز اقدام به تولید آبزیان نمود.

در سیستم مدار بسته پرورش ماهی، آب استخرهای پرورشی پس از تصفیه دوباره برای استفاده آبزیان مهیا می شود، این فرایند علاوه بر کاهش قابل ملاحظه آب مصرفی، شرایط مکانیزاسیون مراکز پرورشی را نیز فراهم می آورد .

سیستم مدار بسته پرورش ماهی یا سیستم گردشی یکی از دستاورد های بشر برای ارتقاء سطح فنی و کیفی مراکز تولیدی می باشد، سیستم های مدار بسته بخاطر کاهش قابل توجه میزان آب مصرفی و توان پرورش فوق متراکم آبزیان در واحد سطح مورد توجه قرار گرفته اند.

کنترل مکانیزه و دقیقتر عوامل تولید یکی دیگر از مزایای سیستم مدار بسته پرورش ماهی می باشد که با کابرد تکنولوژی و دستگاه های روز صنعت شیلات، توان مدیریت مراکز تولیدی بسیار بزرگ را با صرف نیروی کاری کمتر ممکن می سازد.

بسته به نوع گونه ماهی: پرورش ماهی قزل آلا، پرورش ماهی زینتی، پرورش ماهی کپور و … نوع سیستم مدار بسته پرورش ماهی اعم از تکثیر لارو یا ماهی پرواری، سایز گونه، کیفیت و کمیت آب، تناژ تولیدی، مساحت و شرایط آب و هوایی منطقه، بودجه ساخت پروژه، نوع و شکل تانک های پرورشی، نوع سیستم غذا دهی، کیفیت و نوع غذای مصرفی و بسیاری عوامل دیگر سیستم های فیلتراسیون و سیرکولاسیون محاسبه و اجرا می شوند .

 مزارع مدار بسته در پرورش ماهی چه مزیت هایی دارند؟

 مزایای مزارع مدار بسته در پرورش ماهی
کنترل کامل محیط پرورش برای ماهی
کاهش مصرف آب
استفاه موثر از از انرژی
استفاده موثر از زمین
استراتژی مناسب تغذیه
برداشت و درجه بندی مناسب آبزی
کنترل کامل بیماری

با پیشرفت علوم و تکنولوژی های نوین شیلاتی، سیستم مدار بسته پرورش ماهی جایگزین سیستم های سنتی می شوند، تولید و صادرات آبزیان محور اصلی اقتصاد اکثر کشور های منطقه می باشد و این در نتیجه توجه و سرمایه گزاری بخش های خصوصی و دولتی به مقوله آبزی پروری می باشد. در آینده ای نزدیک در کشورمان ایران که جزء مناطق کم آب می باشد استفاده از سیستم های مدار بسته در تولید آبزیان به امری اجتناب ناپذیر مبدل خواهد شد .

علت اهمیت پرورش ماهی در سیستم مداربسته چیست؟

ماهی بزرگترین منبع تغذیه و کسب درآمد در دنیا می باشد. با افزایش روز افزون تقاضا برای محصولات دریایی و کاهش شدید منابع آبی در سال های اخیر بر اهمیت ایجاد برکه ها و استخر های پرورش ماهی تاکید شده است، در سال های اخیر افزایش تولید در واحد سطح و کشت فوق متراکم آبزیان در سیستم مدار بسته پرورش ماهی به محور توجه مراکز علمی، تحقیقاتی و صنایع شیلاتی وابسته تبدیل شده است.

موسسه راشا افق با استفاده از سیستم های نوین مدیریتی در کنترل سیستم گردشی آب و کیفیت و کمیت عوامل تولید، سطح فنی و کیفی مراکز پرورش ماهی را ارتقاء داده و فرایند تولید را بهبود می بخشد . سیستم های مدار بسته مجهز به اتوماسیون مرکزی و سیستم کنترل از راه دور می باشند، با کنترل هوشمند شرایط آبی در استخر های پرورشی و افزایش ثبات کیفی آب تانک های پرورشی می توان تولید در واحد سطح را بدون نیاز به نیروی کاری مضاعف افزایش داد.

پرورش ماهی در سیستم مدار بسته

برای جلوگیری از اشتباهات فردی، کاهش نیروی کارگری و هزینه های نگهداری، کنترل لحظه ای و مدیریت بهتر امور، اتوماسیون دستگاه ها و سنسور های سیستم فیلتراسیون پیشنهاد می شود، سیستم های فیلتراسیون و اتوماسیون در دو مدل حرفه ای و نیم حرفه ارائه می گردد که بسته به اهداف تولید و توان سرمایه گزاری طراحی و اجرا می شوند.

گروه مهندسی موسسه از متشکل از کارشناسان بین المللی در زمینه های مختلف آبزی پروری می باشد، پروژه های شیلاتی بعد از امکان سنجی و مشاوره های اولیه به قسمت های اجرایی رجوع داده می شوند، کلیه مراحل ساخت و راه اندازی پروژه های شیلاتی زیر نظر کارشناسان موسسه راشا افق مدیریت و اجرا می شوند .

طراحی گرافیکی و فنی سیستم مداربسته پرورش ماهی

در صنعت پرورش ماهی هیچ سیستمی مشابه سیستمی دیگه نخواهد بود. هیچ استخر استانداردی وجود ندارد، هیچ سیستم فیلتراسیون مشخصی آماده به فروش نمیرسد و هیچ طرحی برای دو مرکز پرورش ماهی بکار نمیرود، کلیه اجزای سازه بسته به هدف و شرایط آبی طراحی، تولید و اجرا می شود.

بعد از محاسبات فنی و قبل از اجرای پروژه کل مجموعه پرورش ماهی در قالب تصاویر دو بعدی و سه بعدی ارائه می شود و بعد از تایید یا تغییرات نهایی، نقشه فنی کار توسط تیم نقشه کشی ارائه می شود که شامل تمامی اجزای سازه پرورش ماهی می باشد.

در نقشه فنی، توان تولیدی مزرعه اعم از تعداد تولید تخم و لارو ماهی، تعداد بچه ماهی، ظرفیت تولید ماهی پرواری و غیره همراه با هزینه های دقیق سرمایه گزاری و هزینه های تولیدی قابل رویت می باشند .

در احداث سازه باید چه اصولی رعایت شود؟

بسته به هدف تولید، ظرفیت تولید و فاکتورهای موثر در نوع سازه های آکواتیکی، قسمت های مختلف سیستم مدار بسته پرورش ماهی طراحی و ساخته می شوند، لازم به ذکر است که در اجرای کلیه سیستم های آکواتیکی، نوع سیستم و مواد اجرایی متناسب با توان مالی سرمایه گزاران قابل تغییر می باشند.

جنس استخر های پرورشی اکثرا ترکیبی از مواد پلی اتیلن، پلی استر، فایبر گلاس، فلز و بتن می باشد که بسته شرایط سیستم پرورشی در اشکال و ابعاد مختلف قابل اجرا می باشند. برخی از مزایای استفاده از تانک های پلیمری در زیر آورده شده است .

جنس این تانک ها اکثرا از پلی اتیلن، پلی استر و پلی پرو پیلن می باشند که مقاوم، سبک و قابل حمل می باشند .
سهولت در اجرا و تجهیز به سیستم های فیلتراسیون و مکانیزاسیون پرورش ماهی
آموزش نگهداری و خدمات پس از فروش کلیه سیستم های اجرایی

سهولت در نگهداری، شستشو و استریل تانک ها در دوره های پرورش ماهی
سهولت در صید و برداشت ماهیان
قابل استفاده در سیستم طبقاتی و افزایش تولید در واحد سطح
هزینه نصب و نگهداری کمتر نسبت به کرتهای بتنی

آموزش نگهداری و خدمات پس از فروش کلیه سیستم های اجرایی

گروه مهندسی موسسه راشا افق از ابتدای پروژه تا راه اندازی و مدیریت تولید به عنوان مشاور و ناظر پروژه همواره همراه شماست. موسسه راشا افق با برگزاری دوره های آموزشی مدیریت سیستم های نوین شیلاتی و آموزش نیروی های متخصص بومی، سعی در ارتقای صنعت آبزی پروری در ایران دارد.

تهیه تخم و لارو پرورشی، مدیریت سیستم های اجرای، تامین کلیه نیازمندی های دارویی و غذایی جهت بهبود روند تولید، تامین کلیه دستگاه های مدیریت و نگهداری سیستم های تولیدی، همکاری برای بازاریابی محصولات تولیدی برای سیستم های اجرایی، بخشی از تعهدات موسسه راشا افق برای پروژه های اجرایی خود می باشد. راشا افق با ایجاد رابطه همکاری در پروژه های اجرایی خود هزینه های تمام شده پروژه های اجرایی را حدود 30 درصد کاهش می دهد .

سیستم مدار بسته پرورش ماهی ایده آل شامل چه اجزایی است؟

 فیلترهای مکانیکی
بیوفیلتر
استخرهای پمپاژ
پمپ سیالات
و بخش های دیگر شامل اشعه یووی، سیستم هوادهی، دستگا های اکسیژن رسانی، دستگاه غذادهی، و بخش مانیتورینگ و غیره از بخش های دیگر یک سیستم مدار بسته می باشند.

تجهیزات پرورش ماهی در سیستم مدار بسته

آیا استفاده از فیلتر مکانیکی ضروری است؟

دریک سیستم مدار بسته پرورش ماهی استفاده از فیلتر مکانیکی سبب حذف ذرات جامد معلق از سیستم می شود. ذرات معلق شامل، فضولات درشت ماهی می باشد، جهت افزایش کیفیت آب حذف فضولات و مدفوع ضروری هست.کیفیت آب در یک مجموعه مدار بسته به دو عمل سیستم ته نشینی و نوع درام فیلتر بستگی دارد .

فیلتر ته نشینی چه کاربردهایی دارد؟

آب جاری مزارع پرورش ماهی به استخر رسوبگیر منتقل می شود. در این مخزن ذرات جامد غیر محلول به علت اندازه درشت تر و نیروی جاذبه ای که دارند سیستم جدا می شوند. مخزن رسوب گیر با یک مجموعه فیلتر مخصوص پلی پروپیلن سازگار پر شده است.

که این مواد جامد مجاز درشت روی این فیلترها مستقر می شوند. ذرات حل شده لایه ای از سیلت را در پایین مخزن رسوب تشکیل می دهند. این سیلت از نظر بیولوژیکی بسیار فعال است: تا 60٪ نیترات های تولید شده توسط بیوفیلتر توسط باکتری های موجود در لجن داخل گاز نیتروژن رد می شوند.

بسته به حجم خوراک موجود در سیستم ، مخزن رسوب گیر باید به طور مرتب تمیز شود. گل و لای و آب برای تمیز کردن به سیستم فاضلاب فاضلاب در مزرعه تخلیه می شود. پس از این عملیات مکانیکیس، آب سیستم از طریق فیلتر UV به مخزن پمپ جریان می یابد .

 منظور از  برج زیستی (برج گاز زدا) چیست و چه مزایایی دارد؟

كارايي بسيار بالا
كاربري و نگهداري آسان
نصب سريع
امكان تنظيم فشار تام گاز در آب
مصرف انرژي پايين
دستگاه در ظرفيت هاي مختلف قابليت ساخت دارد

NH4 یا آمونیوم یک ماده سمی میباشد، این ماده در هنگام هضم غذا توسط ماهی تولید می شود. NH4 ماده اصلی حاصل از هضم پروتئین می باشد. آمونیوم برای ماهی سمی است. آمونیوم (NH4) با این وجود توسط برخی باکتریها برای تولید انرژی استفاده می شود.

این باکتری ها در مدار بسته بسیار ضروری هستند در محیط هوازی موجود NH4 را به نیتریت و سپس به NO2 تبدیل میکند. نیتریت مانند آمونیوم برای ماهی در مقادیر زیاد سمی بسیار سمی می باشد، در غلظت های پایین نیز برای سیستم آبزی مشکلاتی را به همراه می آورد.

در سیستم بیولوژیکی از نیتریت بعنوان منبع انرژی باکتریها استفاده می شود. این باکتریها نیتریت را به نیترات نسبتاً بی ضرر (NO3) تبدیل می کنند. در سیستم آبزی پروری مداربسته بخش های وجود دارد که شرایط رشد باکتری را بصورت بهینه فراهم می سازد. این محل تحت عنوان برج زیستی و یا راکتور زیستی با سطح متحرک (همچنین به عنوان فیلتر جریان خون شناخته می شود) شناخته شده است .

عملکرد فیلتر بیولوژیک سطح متحرک چگونه است؟

فیلتر بیولوژیکی، تحت عنوان فیلتر سطح متحرک می باشد. این فیلترها از ظرفیت فیلتراسیون بالایی با حجم کم برخوردار هستند. آب از مخزن نگهداری آب به درون فیلتر سطح متحرک پمپ می شود. فیلتر بستر متحرک دارای یک مخزن نگهداری آب و دستگاه هوادهی می باشد که بوسیله ای مواد مخصوص تصفیه کننده (در اشکال و اندازه های مختلف) پر شده است. این مهره ها بوسیله بیوفیلمی از باکتریهای نیتریفیکشن پوشیده شده اند که عملیات حذف مواد سمی را انجام می دهد .

علاوه بر مواردی که در بالا توصیف شد عوامل بسیاری دیگر نیز وجود دارند که می توان آنها را به سیستم آبزی پروری مدار بسته اضافه کرد .
این موارد شامل: اشعه UV-C ، دستگاه های اکسیژن ساز ، دستگاه های هوادهی ، فیلترها، دستگاه نظارت و غیره. بسته به نوع، گونه های ماهی می توان به سیستم مدار بسته پرورش ماهی اضافه کرد .

برای ثبت نام به سه روش می‌توانید اقدام کنید
روش اول : ثبت نام حضوری
برای ثبت نام به روش حضوری از قبل با کارشناسان هماهنگی انجام می‌دهید و با دریافت آدرس به محل آموزشگاه مراجعه کنید.
روش دوم : ثبت نام تلفنی
در این روش شما به صورت تلفنی با کارشناس مربوطه ارتباط می‌گیرید و بعد از مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، ثبت نام خود را تکمیل می کنید. جهت مشاهده شماره تماس ها وارد صفحه تماس با ما بشوید.
روش سوم : ثبت نام از طریق سایت
برای این روش ابتدا وارد سایت rashaofogh.com می‌شوید، وارد دسته بندی رشته موردنظرتان می‌شوید و رشته ای که تمایل به آموزش آن را دارید انتخاب می‌کنید. سپس با انتخاب نوع دوره (حضوری ، غیرحضوری و یا خصوصی) به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. بعد از پرداخت موفق وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات کامل درباره مشاهده دوره را مشاهده می نمایید.

بله ، آموزش های راشا افق صفر تا صد هست و شما بصورت کامل و جامع آموزش میبینید

– دوره های حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

– دوره های غیر حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته خود، می توانید دوره خود را بصورت غیرحضوری از طریق سایت راشا افق به مدت یک هفته مشاهده نمایید و بعد از دوره یک هفته پشتیبانی برای پرسش و پاسخ با مدرس هم دارید.
– دوره های خصوصی : به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته بصورت خصوصی توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

بله، تعامل میان شما و مدرس دوره یکی از مهمترین عوامل افزایش کیفیت دوره و بهره گیری از آن است شما به مدت یک هفته فرصت دارید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مدرس دوره خود دریافت نمایید.

بله ، شما می‌توانید قرارداد مشاوره جهت راه اندازی با مدرس دوره خود به مدت طول دوره پرورش عقد نمایید و کسب و کار خود را با کمترین ریسک ممکن و بالاترین بازدهی و همچنین استفاده از دانش و تجربه استاد، از ابتدا راه اندازی کنید

.هزینه مشاوره جهت راه اندازی مزرعه و پشتیبانی با توجه به بعد مسافت و تعداد سرکشی و بازدید از کسب و کار شما و همچنین مدت زمان بهره برداری از کسب و کارتان متغیر می‌باشد که هزینه به صورت توافقی بین شما و مدرس مربوطه منعقد می گردد.

بله، برای به روز رسانی اطلاعات در جهت پیشرفت کسب و کار، باید در دوره ها و آموزش های مختلفی شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی راشا افق کامل‌ترین اطلاعات و نکات را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که نیاز به آموزش‌های مکمل و مجدد نداشته باشید.

بله، با شرکت در هر دوره گواهینامه شرکت آرمان مهارت ساز راشا افق برای شما صادر و در پایان دوره به شما تقدیم می گردد.

بله، شما با پرداخت جداگانه می‌توانید درخواست گواهینامه بین المللی شرکت در همان دوره را دریافت نمایید.

پشتیبانی به این معنا می باشد که سه بار می توانید برای رفع اشکال و آموزش مجدد (به صورت کاملا رایگان) در دوره ها شرکت نموده و بهره مند شوید.

بله، شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی 10 شب با بخش پشتیبانی سوالات خود را مطرح کنید.

مشاوره و ثبت نام تلفنی

جهت ثبت نام دوره حضوری یا غیر حضوری آموزش پرورش ماهی در سیستم مدار بسته می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

شمارت وارد کن مجانی مشاوره بگیر

شماره خودتون برای مشاوره رایگان وارد کنید

rocket

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

اطلاعات دوره

نحوه برگزاری

نحوه برگزاری:

حضوری و خصوصی
مدت زمان آموزش

مدت زمان آموزش:

8 - 10 ساعت
مشاوره و راه اندازی

مشاوره و راه اندازی:

دارد
پشتیبانی بعد از دوره

پشتیبانی بعد از دوره:

دارد
اعطای گواهینامه پایان دوره

اعطای گواهینامه پایان دوره:

دارد
ارائه جزوه تخصصی آموزشی

ارائه جزوه تخصصی آموزشی :

ندارد

1

0

اشتراک گذاری

تماس تماس با ما
کپی شد