آموزش پرورش ماهی زینتی

آموزش تخصصی پرورش ماهی زینتی از 0 تا 100

بیش از ۴۰۰۰ سال از شروع نگهداری ماهی توسط انسان میگذرد. اولین پرورش دهندگان ماهی شناخته شده سومریان بودند، که از حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد سابقه نگه داری از ماهی در استخر را داشته و از آنها به عنوان غذا استفاده می کردند. پس از آنها مصریان، رومیان و بسیاری از فرهنگ های باستانی دیگر، مجذوب زیبایی، سرعت و چابکی ماهی­ها شدند و گاهی آنها را مقدس میدانستند. به عنوان مثال، مصریان باستان گونه های خاصی از ماهی های زیبا را تکثیر میکردند. تصاویری از این ماهی ها در نقاشی­های دیواری مقبره های مصری یافت شده اند، که آنها را به عنوان یک شیء مقدس نشان می دهد. تجار روم نیز برای تکثیر ماهی­های آب شیرین مورد استفاده به عنوان غذا در مخازن پرورش ماهی معروف بودند .

علت محبوبیت پرورش گلد فیش یا ماهی طلایی چیست؟

طرح پرورش ماهی زینتی مزایا و کاربردهای فراوانی دارد؛ جهت ثبت نام در این دوره و آگاهی از هزینه آموزش پرورش ماهی زینتی به سایت راشا افق مراجعه کنید.

سود پرورش ماهی خاویار و ماهی زینتی علت محبوبیت آن در بین مردم است؛ بدون شک تفکر داشتن آکواریوم­های امروزی و محبوبیت جهانی نگهداری از ماهی­های زینتی مدیون ماهی طلایی یا گلد فیش یا همان ماهی قرمز ما ایرانی هاست. نگهداری از این گونه برای تزئین پس از سال­های زیاد استفاده از ماهی­های پرورشی خوراکی برای اولین بار در سال ۹۶۰ میلادی در دوران سلسله سونگ در چین ثبت شده است. استخرهای مملو از ماهی طلایی تزئینی در سال­های ۹۶۸-۹۷۵ در میان اشراف محبوبیت زیادی پیدا کردند و خوردن این ماهی در چین به کلی ممنوع شد. در ۱۱۳۶ امپراطور تسونگ اقدام به تکثیر و پرورش این ماهی در یک محیط کنترل شده تر نمود. تکثیر نژادهای جدید تکامل یافته به افزایش شناخت و محبوبیت ماهی طلایی در سراسر کشور کمک کرد. در سال ۱۵۱۰ ماهی طلایی نه تنها در بین اشراف بلکه در میان عامه مردم نیز متداول شده بود. ویلا و خانه های بسیاری از حوضچه­ هایی برای نگهداری و تکثیر ماهی طلایی برخوردار شدند و حفاظت از تکنیک های تکثیر موفقیت آمیز به صورت یک راز ارزشمند متداول شد .

پرورش ماهی زینتی

آموزش جامع پرورش ماهی زینتی در منزل توسط متخصصان حرفه ای

روش پرورش ماهی قزل آلا با پرورش گونه های مختلف ماهی زینتی تقریبا مشابه هم هست به صورتیکه باید جای مناسب متناسب با اندازه ماهی، غذادهی، کنتری شرایط کمی و کیفی آب مانند دما که حدود ۲۴ درجه سانتی گراد را رعایت کنید بعد به راحتی مشاهده میکنید که ماهی داره بزرگ میشه و فقط دقت کنید که اندازه ماهی روی نوع غذای ماهی و مقدار آن تاثیر می گذارد که معمولا برای ماهی های کوچکتر تعداد دفعات غذا بیشتر و حجم کمتر و بیشتر از نوع غذای زنده استفاده میشه درصورتیکه برای ماهی بزرگ باید از حجم غذا بیشتر، تعداد دفعات غذادهی کمتر و نوع غذا خشک و تر استفاده کنید .

برای راه اندازی یه کارگاه ماهی زینتی میتونید حتی از ۱۰ متر فضا استفاده کنید و مطمئن باشید به سود خواهید رسید که به شکل زیر می باشد :
۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان هزینه اولیه پرورش ماهی زینتی
۱.۵۰۰.۰۰۰ تومان سود پس از ۵۰ روز با ۵ جفت ماهی فایتر در زمینه تکثیر و پرورش ماهی زینتی
برای شروع کار، نیازمند شناخت اصول کامل از پرورش ماهی زینتی، شرایط اقلیمی بهداشت ، تغذیه و … است. دوره های راشا افق ،اطلاعات کاملی دراختیار شما قرار می دهد .

 

 آموزش تکثیر ماهی زینتی به صورت گام به گام 

برای تکثیر همانجور که میدانید باید از یک جفت ماهی استفاده کنید، بعد جفت را داخل یک مخزن شیشه ای با اندازه مناسب ماهی قرار میدید، سپس منتظر میمانید (که این زمان به نوع ماهی بستگی داره) تا ماهی تخم ریزی کنه، در ادامه تخم ها رو به یک مخزن کوچک انتقال میدهید (برای این که ماهی تخم ها رو نخورد) و منتظر میمونید تا لارو از تخم خارج بشه و کیسه زردش رو جذب بکنه، سپس بچه ماهی را به با مخزن بزرگتر انتقال میدهید و شروع به تغذیه ماهی میکنید .

6 معیار اساسی برای تکثیر و پرورش ماهی زینتی

 • دما: که باید حدود ۲۴ درجه سانتی گراد باشد
 • اکسیژن یا هوادهی: که باید ۲۴ ساعته انجام بشود
 • pH: که تقریبا 7 مناسب است
 • سختی آب: حدود ۵۰۰ باشد
 • غذادهی: روزانه باید انجام شود
 • مخزن مناسب ازنظر حجم و تعداد

میبایست قابل توجه هر شخصی باشد که تکثیر و پرورش ماهی با روش های بروز جهت راندمان تولید بالاتر نیاز است و توصیه میشود افرادی که قصد ورود به این تولید لذت بخش را دارند تحت آموزش هایی با این مراحل آشنا بشوند .

 نکات مهم در پرورش ماهی زینتی

۱ ) از قرار دادن جفت در کنار سایر ماهیان اجتناب کنید .
۲ ) تراکم بیش از حد در هر مخزن موجب تلفات خواهد شد .
۳ ) دمای حدود ۲۴ درجه سانتی گراد را حفظ کنید .
۴ ) جهت استفاده بهینه و اقتصادی از فضا از قفسه بندی استفاده شود .

در طراحی سالن پرورش ماهی زینتی چه اصولی باید رعایت شود؟

 1. استفاده از محیط با شیب کف مناسب و حداقل ۱۰ مترمربع زیر بنا
 2. اتصال ادوات مربوط به هوادهی و خرید هواده
 3. طراحی پایه مخزن و اتصال آنها
 4. خرید شیشه و ساخت مخزن
 5. استفاده از یونولیت زیر مخازن
 6. دماسنج محیطی و آبی
 7. خرید سایر ادوات مانند شلنگ، ابر، نمک و …

طراحی سالن آموزش پرورش ماهی زینتی با کم ترین هزینه

۱- ابتدا یک سالن یا کارگاه با ابعاد حداقل ۱۰ متر مربع را انتخاب و شیب کف را تنظیم میکنید .
۲- هواده، لوله های مرکزی هوا و لوله هوا هر مخزن را تهیه کرده و در محل مناسب در کارگاه که معمولا سقف کارگاه میباشد نصب کنید .
۳- سپس پایه های مخازن را که باید از جنس گالوانیزه باشند تهیه و به صورت مناسب طوری که مخازن به صورت طبقه طبقه روی هم قرار گیرند و فضای مناسب جهت کنترل مخزن وجود داشته باشد جوش میدهید و رنگ میکنید .
۴- شیشه مخازن را تهیه کرده و آنها را بعد از سمباده زدن با چسب مناسب به هم متصل میکنید و برای حدود ۲۴ ساعت کنار می گذارید .
۵- در نهایت مخازن را روی پایه ها قرار داده و لوله های هر مخزن را درون خود مخزن قرار داده و آبگیری را انجام میدهید .
بطور متوسط درون هر مخزن ۵۰×۵۰×۱۰۰ میتوان ۱۰۰ بچه ماهی و ۴۰ ماهی بزرگتر قرار داد. تعداد ماهی درون هر مخزن به اندازه ماهی بستگی داره و با بزرگتر شدن ماهی تراکم باید کاهش یابد.

بهترین ماهی های زینتی برای پرورش در منزل 

 • گوپی
 • فایتر
 • آنجل
 • دیسکس
 • و….

 چه بیماری هایی در بین ماهیان زینتی رایج است؟

توجه : رعایت دقیق نکات بهداشتی در کنترل بیشتر بیماریها و آفات از مهمترین روشهاست .

بیماری لکه سفید (Ick)

Ick یا White Spot Disease شایعترین بیماری است که در آکواریوم خانگی دیده می شود. خوشبختانه، در صورت مشاهده موقع، این بیماری نیز به راحتی درمان می شود. Ich در واقع یک تک یاخته به نام Ichthyophthirius multifiliis است. چرخه زندگی این تک یاخته ها سه مرحله است. به طور معمول ، برای آکواریوم داران آماتور، چرخه زندگی این تک یاخته از اهمیتی برخوردار نیست. اما از آنجا که ایچ فقط در یک مرحله از چرخه زندگی مستعد به درمان است، آگاهی از چرخه زندگی از اهمیت برخوردار است.

ساپرولگنیا (قارچ تخم ماهی)

قارچ ساپرولگنیا از بیماری های رایج تخم ماهی میباشد که عامل این بیماری به صورت ناخواسته در محیط قرارگیری تخم ماهی حضور دارد و در صورت عدم ضد عفونی و استفاده از مواد قارچ کش مانند متیلن بلو از طریق ایجاد هاله کپک مانند که به رنگ سفید مشاهده میشود مانع از رسیدن اکسیژن به تخم شده و باعث مرگ آن میشود .
در این دوره گام به گام با مراحل مختلف پرورش، تکثیر و نگهداری ماهی زینتی آشنا شده و در رابطه با مدیریت تغذیه و پرواربندی، مدیریت بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌ها و موارد دیگر مطالب بسیار مفید و کاربردی مطرح می‌گردد .

در اولین فصل از این مجموعۀ آموزشی، شما را با کلیات این شغل، اهداف، درآمد، فواید و چالش‌های آن آشنا می‌کنیم.

برای تسلط بر این موضوع آموزشی و دست‌یافتن به یک نگاه جامع در زمینه پرورش ماهیان زینتی، تاریخچه کشف و پرورش این موجودات را بررسی می‌کنیم.

میزان سرمایۀ مورد نیاز برای پرورش ماهیان زینتی چقدر است؟ طول دوره پرورش و درآمدزایی از طریق آن را در مقیاس‌های خانگی، نیمه‌صنعتی و صنعتی، در این بخش دنبال کنید.

آشنایی با دستورالعمل‌ها و شرایط فنی راه‌اندازی سالن و کارگاه پرورش ماهی زینتی پیش‌از آغاز این شغل بسیار ضروری است.

آموزش شرایط و فاکتورهای آزمایشی آب، به‌منظور راه‌اندازی فارم پرورش ماهی زینتی در این بخش شرح داده شده است.

با هوادهی مناسب آکواریوم می‌توان به‌طور قابل توجهی سلامتی، رشد، تولید مثل و بقای ماهیان آکواریومی را افزایش داد و در نهایت به زیبایی و جذابیت محصولات تولیدی افزود.

آشنایی با روش‌های ساخت آکواریوم دست‌ساز از طراحی و برش گرفته تا آب‌بندی و نصب تجهیزات، در این بخش آموزش داده می‌شوند.

انتخاب نوع شیشه مناسب برای ساخت آکواریوم به عوامل مختلفی مانند. حجم آکواریوم، نوع ماهی و بودجۀ شما بستگی دارد. در این بخش با معایب و مزایای انواع شیشه‌های فلوت، سکوریت و لمینت آشنا می‌شوید.

با هوادهی مناسب کارگاه و تجهیزات پرورش ماهی می‌توان به‌طور قابل توجهی سلامتی، رشد، تولید مثل و بقای ماهیان پرورشی را افزایش داد و در نهایت به سودآوری بیشتر دست یافت.

فاکتورهای اصلی آب مانند درجه سختی، دما و شرایط کمی و کیفی بر سلامتی، رشد، تولید مثل و بقای ماهی‌ها تأثیر مستقیم دارند. با رعایت فاکتورهای اصلی آب می‌توان به‌طور قابل توجهی سلامتی، رشد، تولید مثل و بقای ماهیان پرورشی را افزایش داد.

آشنایی با انواع پارامترهای پرورشی و میزان و معیار هرکدام از این روش‌ها در این بخش انجام می‌شود.

انتخاب روش مناسب برای تکثیر و پرورش ماهی به عوامل مختلفی مانند نوع ماهی، میزان سرمایه‌گذاری، تخصص و شرایط محیطی شما بستگی دارد. انواع روش‌های طبیعی و مصنوعی و … در این فصل شرح داده شده است.

لیست کامل انواع تجهیزات و مواد اولیۀ مورد نیاز و فروشگاه‌های معتبر برای خرید، جهت راه‌اندازی این شغل، در این قسمت به شما معرفی می‌شود.

آیا پرفروش‌ترین ماهیان زینتی بازار را می‌شناسید؟ پس‌از شناخت آن‌ها شما باید با شیوۀ اصولی پرورش هرکدام به‌خوبی آشنا شوید.

تغذیه مناسب برای سلامتی، رشد، رنگ، طول عمر و تولید مثل ماهیان زینتی ضروری است. شما باید به اندازه مناسب به ماهی‌ها غذا بدهید و حتی زمان غذادهی را با توجه به فعالیت و عادت‌های غذایی آن‌ها تنظیم کنید.

با تهیۀ خوراک مناسب می توانید به طور قابل توجهی سلامتی، زیبایی و طول عمر ماهیان زینتی خود و همچنین بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهید. پس باید انواع خوراک موجود در بازار ایران و روش تهیه بهترین خوراک آن‌ها را بشناسید

گونه های مختلف ماهی، روش‌های تخم‌ریزی متفاوتی دارند که علاوه‌بر آموزش فرایند آمادگی، جفت‌گیری و مراقبت، شما نیاز به آشنایی مفصل با آن دارید.

با توجه به اینکه بیماری‌های ماهیان زینتی می‌تواند منجر به مرگ و میر آنها شود و به سایر ماهی‌ها سرایت کند؛ شناخت انواع بیماری‌های ویروسی، قارچی و باکتریایی و روش مبارزه با هرکدام از آن‌ها در این بخش بیان شده است.

پیشگیری از بروز بیماری در ماهیان زینتی بسیار مهمتر از درمان آن است. با رعایت برخی اقدامات ساده می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها در آکواریوم جلوگیری کرد. اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز بیماری در ماهیان زینتی در این بخش به تفصیل بیان شده است.

مدیریت یکپارچۀ بروز انواع بیماری‌های ماهی‌های زینتی شامل مجموعه‌ای از اقدامات پیشگیرانه، کنترلی و درمانی است که برای حفظ سلامت ماهی‌ها و جلوگیری از بروز بیماری‌ها در نظر گرفته می‌شود. این رویکرد جامع به پرورش‌دهندگان کمک می‌کند تا با بیماری‌های ماهی‌های زینتی به‌طور مؤثر مقابله و از ضررهای اقتصادی ناشی از آن جلوگیری کنند.

مدیریت ورود و خروج به سالن پرورش و بهداشت ماهی زینتی برای جلوگیری از ورود بیماری ها و حفظ سلامت ماهی‌ها بسیار مهم است. آشنایی با نکات کلیدی مدیریت سالن پرورشی در این بخش آموزش داده شده است.

ضدعفونی محل پرورش ماهی زینتی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و حفظ سلامت ماهی‌ها بسیار مهم است. روش‌های مختلفی برای ضدعفونی‌کردن محل پرورش ماهی زینتی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. روش‌هایی مانند انواع ضدعفونی شیمیایی و غیرشیمیایی در این بخش آموزش داده می‌شوند.

در آخرین فصل از مجموعۀ آموزشی پرورش ماهی زینتی، شما را با دشوارترین مرحله پس‌از آغاز تولید، تنها نخواهیم گذاشت.

ابتدا شما را با روش‌های بازاریابی به‌منظور پیداکردن مشتریان بالقوه آشنا می‌کنیم. بدین‌ترتیب می‌توانید به مجموعۀ افرادی که خریدار محصول شما هستند دسترسی پیدا کنید.

سپس، انواع روش‌های جذب مشتری و فروش را به‌صورت تخصصی به شما آموزش می‌دهیم.

 

برای ثبت نام به سه روش می‌توانید اقدام کنید

روش اولثبت نام حضوری

برای ثبت نام به روش حضوری از قبل با کارشناسان هماهنگی انجام می‌دهید و با دریافت آدرس به محل آموزشگاه مراجعه کنید.

روش دومثبت نام تلفنی 

در این روش شما به صورت تلفنی با کارشناس مربوطه ارتباط می‌گیرید و بعد از مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، ثبت نام خود را تکمیل می کنید. جهت مشاهده شماره تماس ها وارد صفحه تماس با ما بشوید.

روش سومثبت نام از طریق سایت 

برای این روش ابتدا وارد سایت rashaofogh.com می‌شوید، وارد دسته بندی رشته موردنظرتان می‌شوید و رشته ای که تمایل به آموزش آن را دارید انتخاب می‌کنید. سپس با انتخاب نوع دوره (حضوری ، غیرحضوری و یا خصوصی) به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. بعد از پرداخت موفق وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات کامل درباره مشاهده دوره را مشاهده می نمایید.

 

 

بله ، آموزش های راشا افق صفر تا صد هست و شما بصورت کامل و جامع آموزش میبینید

 

 

 • دوره های حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

 • دوره های غیر حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته خود، می توانید دوره خود را بصورت غیرحضوری از طریق سایت راشا افق به مدت یک هفته مشاهده نمایید و بعد از دوره یک هفته پشتیبانی برای پرسش و پاسخ با مدرس هم دارید.
 • دوره های خصوصی : به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته بصورت خصوصی توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

 

بله، تعامل میان شما و مدرس دوره یکی از مهمترین عوامل افزایش کیفیت دوره و بهره گیری از آن است شما به مدت یک هفته فرصت دارید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مدرس دوره خود دریافت نمایید.

 

 

بله ، شما می‌توانید قرارداد مشاوره جهت راه اندازی با مدرس دوره خود به مدت طول دوره پرورش عقد نمایید و کسب و کار خود را با کمترین ریسک ممکن و بالاترین بازدهی و همچنین استفاده از دانش و تجربه استاد، از ابتدا راه اندازی کنید

 

 

.هزینه مشاوره جهت راه اندازی مزرعه و پشتیبانی با توجه به بعد مسافت و تعداد سرکشی و بازدید از کسب و کار شما و همچنین مدت زمان بهره برداری از کسب و کارتان متغیر می‌باشد که هزینه به صورت توافقی بین شما و مدرس مربوطه منعقد می گردد.

 

 

بله، برای به روز رسانی اطلاعات در جهت پیشرفت کسب و کار، باید در دوره ها و آموزش های مختلفی شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی راشا افق کامل‌ترین اطلاعات و نکات را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که نیاز به آموزش‌های مکمل و مجدد نداشته باشید.

 

 

بله، با شرکت در هر دوره گواهینامه شرکت آرمان مهارت ساز راشا افق برای شما صادر و در پایان دوره به شما تقدیم می گردد.

 

 

بله، شما با پرداخت جداگانه می‌توانید درخواست گواهینامه بین المللی شرکت در همان دوره را دریافت نمایید.

 

 

پشتیبانی به این معنا می باشد که سه بار می توانید برای رفع اشکال و آموزش مجدد (به صورت کاملا رایگان) در دوره ها شرکت نموده و بهره مند شوید.

 

 

بله، شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی 10 شب با بخش پشتیبانی سوالات خود را مطرح کنید.

مشاوره و ثبت نام تلفنی

جهت ثبت نام دوره حضوری یا غیر حضوری آموزش پرورش ماهی زینتی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

شمارت وارد کن مجانی مشاوره بگیر

شماره خودتون برای مشاوره رایگان وارد کنید

rocket

بازخورد دیگران

خیلی ممنون بابت توضیحاتتون

فقط چند سوال داشتم
1. کلاسها کجا برگذار میشه
2. کلاس انلاین هم دارین
3.شهرستان شعبه دارین یا خیر

ممنون بابت وقتی که در اختیارمون میذارید

3

حامد

آذر 9, 1400 در 8:02 ب.ظ

خیلی ممنون بابت توضیحاتتون فقط چند سوال داشتم 1. کلاسها کجا برگذار میشه 2. کلاس انلاین هم دارین 3.شهرستان شعبه دارین یا خیر ممنون بابت وقتی که در اختیارمون میذارید

1

فتحی پور راشا افق

آذر 27, 1400 در 8:02 ب.ظ

سلام دوره های حضوری در تهران برگزار می شود
بله دوره آنلاین هم داریم
خیر راشا افق فقط یک شعبه دارد

1

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

اطلاعات دوره

نحوه برگزاری

نحوه برگزاری:

حضوری ،‌غیرحضوری و خصوصی
مدت زمان آموزش

مدت زمان آموزش:

6 - 8 ساعت
مشاوره و راه اندازی

مشاوره و راه اندازی:

دارد
پشتیبانی بعد از دوره

پشتیبانی بعد از دوره:

دارد
اعطای گواهینامه پایان دوره

اعطای گواهینامه پایان دوره:

دارد
ارائه جزوه تخصصی آموزشی

ارائه جزوه تخصصی آموزشی :

دارد

توجیه اقتصادی

حداقل فضا

حداقل فضا:

12
نوع فضا

نوع فضا:

هردو
طول دوره

طول دوره :

1 الی 4 ماه
حداقل تعداد

حداقل تعداد:

700
حداقل ثابت

حداقل ثابت:

70میلیون
سرمایه در گردش

سرمایه در گردش:

10میلیون
حداقل درآمد

حداقل درآمد:

35تا40میلیون
حداقل سود خالص

حداقل سود خالص:

20تا25میلیون

4

0

اشتراک گذاری

تماس تماس با ما
کپی شد