آموزش پرورش ماهی تیلاپیا

هر آن چیزی که درباره پرورش ماهی تیلاپیا باید بدانید

پرورش ماهی تیلاپیا امروزه با استفاده از روشهای نوین پرورشی به یکی از راه های سودآور برای کسب در آمد تبدیل شده و می تواند با ایجاد اشتغال بصورت مستقیم برای پرورش دهندگان و بصورت غیر مستقیم برای صنایع وابسته، مانند تامین لوازم و تجهیزات پرورش تیلاپیا گرفته تا صنایع چرم و فراوری های سودآور باشد.

امروزه ماهی تیلاپیا بعد از پرورش ماهی کپور، آزادماهیان، جایگاه سوم را در آبزی‌پروری به خود اختصاص داده و در بیش از ۱۰۰ کشور جهان پرورش داده می‌شود .

خواص فوق العاده ماهی تیلاپیا 

غنی از ترکیبات مغذی مانند ویتامین ها و اسیدهای چرب غیر اشباع و مواد معدنی است .
توسط سازمان های فعال در امور سلامت مثل سازمان غذا و دارو آمریکا، به زنان باردار توصیه شده است .
مقاومت بالا در برابر طیف وسیعی از شرایط زیست محیطی است .
ماهی تیلاپیلا، دارای انواع پروتئین از قبیل کارئتنوئید است .
نیاز غذایی کم دارد .
در برابر بیماری های ویروسی، باکتریایی وانگلی، مقاوم است .

آموزش پرورش ماهی تیلاپیا

آنالیز اسیدهای چرب ماهی تیلاپیلا بر اساس پژوهش های مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب های شور نشان می دهد که نسبت اسیدهای چرب OMEGA 3 به OMEGA 6 در این آبزی، کم تر از ۲ است که نصف آستانه مجاز سازمان بهداشت جهانی است . در ۲۸گرم گوشت تیلاپیلا، ۶۱ میلی گرم اسیدچرب امگا۳ و ۵۸ میلی گرم اسیدچرب امگا6 وجود دارد .

 ماهی تیلاپیا در چه شرایطی رشد می کند؟ 

اگر اطلاعی در مورد زیستگاه اصلی ماهی تیلاپیا ندارید باید بدانید که زیستگاه اصلی این ماهی شرق آفریقا به ویژه کنیا می‌باشد . ژاپنی‌ها به دلیل کمبود غذا، ماهی تیلاپیا را از مالزی به کشور خود بردند و به عنوان گونه پرورشی معرفی کردند و به پرورش ماهی تیلاپیا پرداختند . امروزه تیلاپیا در ژاپن، روسیه، هند و بخش‌هایی از آمریکا و اروپا بطور گسترده پرورش داده می‌شود.

بیشتر تیلاپیاها میکروفیت خوار هستند اما تعدادی از آنها گیاهان عالی‌تر را ترجیح می‌دهند و در محل‌هایی که دیگر گونه‌های پرورشی از پلانکتون‌ها تغذیه می‌کنند از گیاهان عالی استفاده می‌کنند. گونه‌هایی که خارهای آبششی کوتاه تر و زمخت تری دارند از ذرات غذایی بزرگتر تغذیه می‌کند .

نکات طلایی آموزش پرورش ماهی تیلاپیا 

اولین نکته در آموزش پرورش ماهی تیلاپیا نقطه دمایی بالا برای تغذیه و زنده ماندن است. این ماهی به هیچ عنوان نمی تواند در سرچشمه ها و رودهایی که دمای پایین تر از ۱۳ درجه داشته باشند زنده بماند.

عوامل محیطی یا شرایط آبزی پروری زیادی از جمله شوری، دما، اکسیژن، آمونیاک و نیتریت و کدورت آب بر رشد ماهی تیلاپیا موثرند که در این میان شوری و دما از اهمیت بیشتری برخورداند؛ بنابراین این موارد برای پرورش ماهی تیلاپیا باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند .

درآمد پرورش ماهی تیلاپیا

سود پرورش ماهی قزل آلا با سود پرورش ماهی تیلاپیا کمی متفاوت است؛ اگر قصد درآمدزايي از محل پرورش ماهي تيلاپيا داريد بايد بدانيد كه فقط بايد از بچه ماهي تك جنس شده استفاده نماييد چون ماهيان ماده تيلاپيا اصلا بازدهي لازم براي توليد گوشت را ندارند . ماهي تيلاپيا در نرها ضريب تبديل غذا به گوشت را بشكل اقتصادي و مقرون به صرفه انجام ميدهد و ماده ها فاقد چنين خصوصيتی هستند .

مطلب مهم دیگر این است که در پرورش ماهی تیلاپیا، تنها یک بار آبگیری انجام می شود و در ادامه تنها بحث تصفیه آب در میان است. در سیستم های گلخانه ای در هر ۱۰۰۰ متر مربع، می توان ۱۵ تا ۲۳ کیلوگرم در هر متر مربع ماهی را پرورش داد. بنابراین با مصرف کم آب، می توان این ماهی را تولید کرد. تحمل آلودگی این ماهی هم بالاست و با آب های آلوده ما همخوانی دارد .

 پرورش ماهی تیلاپیا چه مزیت هایی دارد؟

این ماهی در اکوسیستم هایی که بار مواد آلی در آن ها زیاد است و خیلی از گونه ها حذف شده اند، می تواند رشد کند. چون پیکره مواد آلی گیاهی را به پیکره پروتئین حیوانی تبدیل می کند.  ماهی تیلاپیا را می توان با تراکم بسیار زیاد، مصرف کم آب و غذای ارزان تولید کرد که می تواند نقش برجسته ای در اقتصاد ملی ایفا کند .

شرایط اقلیمی مناسب برای پرورش ماهی تیلاپیا 

بیشترین شرکت کننده در آموزش پرورش ماهی تیلاپیا به ترتیب از شهر های : کرمان، اهواز ، یزد، مشهد می باشد . با توجه به این آمار می توان فهمید علاقه مندان در شهر های گرمسیری به پرورش این ماهی بیشتر است که با توجه به گرمابی بودن این ماهی امری طبیعی می باشد. شهریور، پایان دوره پرورش ماهی های گرمابی از جمله تیلاپیا است و خرید بچه ماهی و پرورش ماهی تیلاپیا در این فصل چیزی جز اتلاف وقت و هزینه نخواهد داشت زیرا رشد بهینه این ماهی در دمای ۲۷ تا ۳۰ درجه می باشد و از آنجا که دمای هوا روبه کاهش می باشد تامین این دما دشوار خواهد بود .

آموزش جامع و تخصصی پرورش ماهی تیلاپیا در آب شور

تولید و پرورش ماهی تیلاپیا ، آب کمی نیاز دارد و این موضوع برای اقتصاد کشاورزی ایران که با چالش آب روبرو است، امکان پرورش ماهی تیلاپیا را در مناطق مرکزی و کویری می دهد. اگر ساکن مناطق نزدیک خراسان جنوبی هستید، پرورش ماهی تیلا پیلا، سود خوبی داشته و ظرفیت های اقلیمی نیز اجازه می دهد. چرا که ماهی تیلاپیا در آب های شور و لب شور که در خراسان جنوبی وجود دارد، قابلیت تولید انبوه دارد. پرورش ماهی تیلاپیا ، با صرفه ترین آبزی قابل پرورش در مناطق کویری ایران است. واردات ماهی تیلاپیا از اسفند ۹۶ قطع شد .

دوره های آموزش پرورش تیلاپیا در آموزشگاه راشا افق بصورت حضوری و غیرحضوری برگزار می‌گردد. برای اطلاعات بیشتر و شرکت در کلاس های آموزشی با کارشناسان تماس بگیرید.

در اولین فصل از این مجموعۀ آموزشی، شما را با کلیات این شغل، اهداف، درآمد، فواید و چالش‌های آن آشنا می‌کنیم.

برای تسلط بر این موضوع آموزشی و دست‌یافتن به یک نگاه جامع در زمینه پرورش ماهی تیباپیا، تاریخچه کشف و پرورش این موجودات را بررسی می‌کنیم.

آموزش آناتومی، فیزیولوژی و عملکرد ماهی تیلاپیا به‌منظور درک جنبۀ ساختاری آن . همچنین شناخت بیولوژی ماهی تیلاپیا برای تولید و پرورش موفق آن ضروری است.

ماهی تیلاپیا نیل (نام علمی: Oreochromis niloticus) گونه‌ای از ماهیان آب شیرین از خانواده سیکلیدها و بومی شرق آفریقا است. گونۀ تیلاپیا نیل به‌عنوان بهترین نژاد پرورشی به همراه انواع روش‌های نگهداری و پرورش آن معرفی می‌شود.

با رعایت مراحل و نکات بیان‌شده در این بخش می‌توان به‌طور موفق به پرورش ماهی تیلاپیا پرداخت و از مزایای اقتصادی و زیست محیطی آن بهره‌مند شد.آموزش صفر تا صدِ مراحل پرورش ماهی، به‌صورت تخصصی طبق جدیدترین متد روز دنیا در این بخش شرح داده شده است.

پس‌از دریافت جواب آزمایش آب از آزمایشگاه‌های معتبر، نیاز به این دارید که خودتان آن را تحلیل کنید و فاکتورهای مختلف آن را بشناسید. در مرحلۀ بعدی باید نسبت به این برگه، اقدامات لازم را انجام دهید. همۀ این موارد در این بخش بررسی خواهند شد.

مهندسی آبزی‌پروری نقش مهمی در تولید و پرورش ماهی تیلاپیا ایفا می کند. این موضوع شامل مواردی همچون طراحی و ساخت سیستم های پرورش، انتخاب و اصلاح نژاد و … است که به تفصیل آموزش داده می‌شود.

تکثیر مصنوعی تیلاپیا فرآیندی برای تولید مثل این ماهی در محیط کنترل‌شده است. مراحل این فرایند شامل انتخاب مولد، هورمون درمانی، لقاح، مراقبت از لارو و پرورش بچه ماهی در این بخش آموزش داده شده است.

تغذیه مناسب برای سلامتی، رشد، طول عمر و تولید مثل ماهیان تیلاپیا ضروری است. شما باید به اندازه مناسب به ماهی‌ها غذا بدهید و حتی زمان غذادهی را با توجه به فعالیت و عادت‌های غذایی آن‌ها تنظیم کنید. شما با تهیه خوراک مناسب می توانید به طور قابل توجهی سلامتی، زیبایی و  بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهید.

پیشگیری از بروز بیماری در پرورش انواع ماهی تیلاپیا بسیار مهمتر از درمان آن است. با رعایت برخی اقدامات ساده می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها در آکواریوم جلوگیری کرد. اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز بیماری در ماهیان زینتی در این بخش به تفصیل بیان شده است.

در آخرین فصل از مجموعۀ آموزشی پرورش ماهی تیلاپیا، شما را با دشوارترین مرحله پس‌از آغاز تولید، تنها نخواهیم گذاشت.

ابتدا شما را با روش‌های بازاریابی به‌منظور پیداکردن مشتریان بالقوه آشنا می‌کنیم. بدین‌ترتیب می‌توانید به مجموعۀ افرادی که خریدار محصول شما هستند دسترسی پیدا کنید.

سپس، انواع روش‌های جذب مشتری و فروش را به‌صورت تخصصی به شما آموزش می‌دهیم.

 

برای ثبت نام به سه روش می‌توانید اقدام کنید

روش اولثبت نام حضوری

برای ثبت نام به روش حضوری از قبل با کارشناسان هماهنگی انجام می‌دهید و با دریافت آدرس به محل آموزشگاه مراجعه کنید.

روش دومثبت نام تلفنی 

در این روش شما به صورت تلفنی با کارشناس مربوطه ارتباط می‌گیرید و بعد از مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، ثبت نام خود را تکمیل می کنید. جهت مشاهده شماره تماس ها وارد صفحه تماس با ما بشوید.

روش سومثبت نام از طریق سایت 

برای این روش ابتدا وارد سایت rashaofogh.com می‌شوید، وارد دسته بندی رشته موردنظرتان می‌شوید و رشته ای که تمایل به آموزش آن را دارید انتخاب می‌کنید. سپس با انتخاب نوع دوره (حضوری ، غیرحضوری و یا خصوصی) به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. بعد از پرداخت موفق وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات کامل درباره مشاهده دوره را مشاهده می نمایید.

 

 

بله ، آموزش های راشا افق صفر تا صد هست و شما بصورت کامل و جامع آموزش میبینید

 

 

  • دوره های حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

  • دوره های غیر حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته خود، می توانید دوره خود را بصورت غیرحضوری از طریق سایت راشا افق به مدت یک هفته مشاهده نمایید و بعد از دوره یک هفته پشتیبانی برای پرسش و پاسخ با مدرس هم دارید.
  • دوره های خصوصی : به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته بصورت خصوصی توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

 

بله، تعامل میان شما و مدرس دوره یکی از مهمترین عوامل افزایش کیفیت دوره و بهره گیری از آن است شما به مدت یک هفته فرصت دارید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مدرس دوره خود دریافت نمایید.

 

 

بله ، شما می‌توانید قرارداد مشاوره جهت راه اندازی با مدرس دوره خود به مدت طول دوره پرورش عقد نمایید و کسب و کار خود را با کمترین ریسک ممکن و بالاترین بازدهی و همچنین استفاده از دانش و تجربه استاد، از ابتدا راه اندازی کنید

 

 

.هزینه مشاوره جهت راه اندازی مزرعه و پشتیبانی با توجه به بعد مسافت و تعداد سرکشی و بازدید از کسب و کار شما و همچنین مدت زمان بهره برداری از کسب و کارتان متغیر می‌باشد که هزینه به صورت توافقی بین شما و مدرس مربوطه منعقد می گردد.

 

 

بله، برای به روز رسانی اطلاعات در جهت پیشرفت کسب و کار، باید در دوره ها و آموزش های مختلفی شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی راشا افق کامل‌ترین اطلاعات و نکات را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که نیاز به آموزش‌های مکمل و مجدد نداشته باشید.

 

 

بله، با شرکت در هر دوره گواهینامه شرکت آرمان مهارت ساز راشا افق برای شما صادر و در پایان دوره به شما تقدیم می گردد.

 

 

بله، شما با پرداخت جداگانه می‌توانید درخواست گواهینامه بین المللی شرکت در همان دوره را دریافت نمایید.

 

 

پشتیبانی به این معنا می باشد که سه بار می توانید برای رفع اشکال و آموزش مجدد (به صورت کاملا رایگان) در دوره ها شرکت نموده و بهره مند شوید.

 

 

بله، شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی 10 شب با بخش پشتیبانی سوالات خود را مطرح کنید.

مشاوره و ثبت نام تلفنی

جهت ثبت نام دوره حضوری یا غیر حضوری آموزش پرورش ماهی زینتی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

شمارت وارد کن مجانی مشاوره بگیر

شماره خودتون برای مشاوره رایگان وارد کنید

rocket

بازخورد دیگران

مثل همیشه پربار

1

رحیم احمدزاده

مهر 29, 1400 در 8:27 ق.ظ

مثل همیشه پربار

1

فتحی پور راشا افق

آبان 3, 1400 در 8:27 ق.ظ

ممنونیم

0

من این دوره رو گذروندم و واقعا از شما و استاد عزیز تشکر میکنم

0

راضیه قاسمی

مهر 29, 1400 در 8:54 ق.ظ

من این دوره رو گذروندم و واقعا از شما و استاد عزیز تشکر میکنم

1

فتحی پور راشا افق

آبان 3, 1400 در 8:54 ق.ظ

انشالله موفق باشید

0

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

اطلاعات دوره

نحوه برگزاری

نحوه برگزاری:

حضوری و خصوصی
مدت زمان آموزش

مدت زمان آموزش:

6 - 8 ساعت
مشاوره و راه اندازی

مشاوره و راه اندازی:

دارد
پشتیبانی بعد از دوره

پشتیبانی بعد از دوره:

دارد
اعطای گواهینامه پایان دوره

اعطای گواهینامه پایان دوره:

دارد
ارائه جزوه تخصصی آموزشی

ارائه جزوه تخصصی آموزشی :

دارد

توجیه اقتصادی

حداقل فضا

حداقل فضا:

300 متر
نوع فضا

نوع فضا:

بسته و باز
طول دوره

طول دوره :

10 ماه
حداقل تعداد

حداقل تعداد:

5000
حداقل ثابت

حداقل ثابت:

300 میلیون
سرمایه در گردش

سرمایه در گردش:

150میلیون
حداقل درآمد

حداقل درآمد:

400میلیون
حداقل سود خالص

حداقل سود خالص:

250میلیون

935

0

اشتراک گذاری

تماس تماس با ما
کپی شد