آموزش پرورش جلبک اسپیرولینا

آموزش پرورش جلبک اسپیرولینا چه مزایایی دارد؟

 

جلبک به موجودات گیاه مانند آبی می‌گویند. جلبک‌ها گیاه نیستند بلکه از سلسله آغازیان می‌باشند. آنها نزدیک یا داخل آب زندگی می‌کنند و ریشه حقیقی ندارند. علم جلبک‌شناسی را فیکولوژی می‌نامند که از واژه یونانی فیکوز به معنی علف هرز دریایی آمده است. شناسایی جلبک‌ها به‌صورت علمی ظاهراً از اواسط قرن هجدهم شروع شده است .
واژه جلبک نیز از دو بخش درست شده ‌است: جل + بک، بخش نخست به معنی پوشش یا پارچه و بخش دوم به معنی قورباغه، پس معنی واژگانی جلبک، جامه یا پناهگاه قورباغه می‌تواند باشد .
جلبک‌ها ساده‌ترین موجودات واجد کلروفیل هستند. سه تفاوت عمده بین جلبک‌ها و گیاهان عالی وجود دارد: اولاً جلبک‌ها فاقد ریشه، ساقه و برگ‌ هستند، ثانیاً در اطراف اندام‌ها یا ساختارهای زایشی جلبک‌ها یاخته‌های محافظ وجود ندارد، ثالثاً جنین در جلبک‌ها دیده نمی‌شود. جلبک‌ها در طبیعت در محیط‌های گوناگون یافت می‌شوند اما آب، محیطی است که بیشترین جلبک‌ها را در خود جای داده است .

جلبک‌ها گروهی از موجودات هستند که همانند گیاهان از نور خورشید، آب و دی‌ اکسید کربن، مواد مختلفی را می‌سازند و در اصطلاح علمی به آن‌ها فتوتروف می‌گویند. این موجودات برخلاف گیاهان ساختارهای بافتی و تمایز یافته پیشرفته نداشته و از انواع تک سلولی با اندازه چند میکرومتر تا انواع پرسلولی تا اندازه بیش از ۵۰ متر متغیرند .
تخمین زده می‌شود که بیش از ۳۰۰ هزار سویه جلبک در جهان وجود دارد اما از این تعداد سویه‌های کمی جداسازی و شناسایی شده است و میزان سویه‌های شناسایی شده به بیش از ۱۰ هزار سویه نمی‌رسد. جلبک اسپیرولینا به دلیل ساختاری ساده و قابلیت استفاده از منابع مختلف جهت رشد و تکثیر اهمیت به‌سزایی یافته‌اند. این موجودات می‌توانند مواد مختلف شامل متابولیت‌های اولیه و متابولیت‌های ثانویه را به میزان زیاد تولید و در خود ذخیره نمایند. میزان ذخایر این مواد در جلبک‌ها به‌طور شگفت انگیزی زیاد است. برای مثال یک جلبک می‌تواند گاهی تا بیش از ۹۰ درصد حجم سلولی خود را از روغن و چربی پر نماید این در حالی است که میزان روغن در دانه‌های روغنی بسیار کمتر از این مقدار است .

پرورش جلبک اسپیرولینا

آموزش جامع پرورش جلبک اسپیرولینا در منزل توسط متخصصان حرفه ای

در ابتدا باید ظرفی که در آن قصد کشت جلبک را دارید کاملا شسته و استریل نمایید. سپس با توجه به نوع جلبک (آب شور و یا شیرین) آب مورد نیاز را تامین میکنیم. در ادامه محیط کشت جلبک (که میتوان به صورت مجزا و یا آماده تهیه کرد و با توجه به نوع جلبک از نظر محیط رشد متقاوت میباشد مانند محیط کشت کانوی و غیره) مورد نظر اماده و سپس درون آب ریخته میشود. سپس نمونه جلبک مورد نظر به ظرف کشت منتقل و با اماده کردن شرایط کشت از قبیل تامین نور، دما، اکسیژن و دوره نوری بعد از مدت متوسط هفت روز جلبک به حداکثر رشد خود میرسد .
برای شروع کار، نیازمند شناخت اصول کامل از جلبک اسپیرولینا، شرایط اقلیمی بهداشت ، تغذیه و … است. دوره های آموزش پرورش شیلات و آبزیان راشا افق ،در این زمینه اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار می دهد .

 

عوامل تاثیرگذار بر کشت و پرورش جلبک اسپیرولینا 

 

دما: که باید حدود ۲۰ درجه سانتی گراد باشد .
اکسیژن یا هوادهی: که باید ۲۴ ساعته انجام بشود .
pH: که تقریبا ۷.۲ مناسب است .
میزان نور: ۳۰۰۰ لوکس (lux)
دوره نوری: ۱۶:۸ (روشنایی- تاریکی)
مخزن مناسب از نظر حجم
میبایست قابل توجه هر شخصی باشد که کشت با روش های بروز جهت راندمان تولید بالا نیاز است و توصیه میشود افرادی که قصد ورود به این تولید لذت بخش را دارند تحت آموزش هایی با این مراحل آشنا بشوند .

 

5 نکته طلایی در پرورش جلبک اسپیرولینا 

 

۱ ) تهیه استوک و یا نمونه جلبک از مکان معتبر
۲ ) برداشت به موقع جلبک جهت جلوگیری از ورود به فاز مرگ
۳ ) حفظ دما، اکسیژن و شرایط استریل
۴ ) جهت استفاده بهینه و اقتصادی از فضا از قفسه بندی استفاده شود
۵) برداشت جلبک در مرحله سوم و یا ابتدای مرحله چهارم کشت

 

در طراحی یک سالن کشت جلبک چه اصولی باید رعایت شود؟ 

۱- استفاده از محیط با شیب کف مناسب و حداقل ۶ مترمربع زیر بنا
۲- اتصال ادوات مربوط به هوادهی و خرید هواده
۳- طراحی پایه مخزن و اتصال آنها
۴- تهیه مخازن کشت
۵- تهیه محیط کشت و یا نمونه کشت (مایع)
۶- دماسنج محیطی و آبی
۷- خرید سایر ادوات مانند شلنگ، ابر، نمک و …

مراحل طراحی و راه اندازی سالن پرورش جلبک

۱- ابتدا یک سالن یا کارگاه با ابعاد حداقل ۶ متر مربع را انتخاب و شیب کف را تنظیم میکنید .

۲- هواده، لوله های مرکزی هوا و لوله هوا هر مخزن را تهیه کرده و در محل مناسب در کارگاه که معمولا سقف کارگاه میباشد نصب کنید .
۳- سپس پایه های مخازن را که باید از جنس گالوانیزه باشند تهیه و به صورت مناسب طوری که مخازن به صورت طبقه طبقه روی هم قرار گیرند و فضای مناسب جهت کنترل مخزن وجود داشته باشد جوش میدهید و رنگ میکنید .
۴- بعد از استریل کردن مخازن (معمولا پلاستیکی) و آب و سایر ادوات از جمله لوله هوا، مخازن را از آب پرکرده و به دنبال آن محیط کشت و سپس جلبک را به محیط اضافه میکنیم .

آیا پرورش جلبک اسپیرولینا کسب و کاری پولساز است؟

پرورش جلبک اسپرولینا امروزه به دلیل سود بالا طرفدارهای زیادی پیدا کرده و به عنوان شغلی پرسود شناخته شده. اما درآمد از این شغل به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله: حجم زیر کشت و میزان تولید، میزان سرمایه گذاری و تولیدی جلبک اسپرولینا و مهمترین مورد کیفیت جلبک شماست که تعیین میکند این محصول برای چه مصرفی مناسب است.

خواص و کاربرد جلبک اسپیرولینا خوراکی:

1 کاهش وزن

2 برای بهبود سلامت روده

3 کنترل دیابت

4کاهش کلسترول

5 کاهش فشار خون

6 درمان کم خونی

7 جلوگیری از بیماری های قلبی

نکته: 

از جلبک ها به عنوان مکمل غذای طیور، دام، شیلات و… استفاده می‌شود.

چه بیماری هایی در بین جلبک ها رایج است؟
توجه : رعایت دقیق نکات بهداشتی در کنترل بیشتر بیماریها و آفات از مهمترین روشهاست .
تاکنون بیماری خاصی که باعث مشکل در روند کشت جلبک ایجاد کند مشاهده نشده است .
در این دوره گام به گام با مراحل مختلف پرورش، تکثیر و نگهداری جلبک اسپیرولینا آشنا شده و در رابطه با مدیریت پرورش، مدیریت بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌ها و موارد دیگر مطالب بسیار مفید و کاربردی مطرح می‌گردد.
بهترین روش پرورش جلبک اسپیرولینا در خانه توسط متخصصان حرفه ای

پرورش جلبک در خانه از مشاغل پر سود به حساب می‌آید و نیاز به فضای کوچکی دارد. زمانی که اقدام به پرورش جلبک اسپرولینا در منزل میکنید مهمترین عامل محیط کشت جلبک است چون اسپرولینا هرچه در محیط اطرافش باشد را جذب میکند پس به این نکته حتما توجه کنید و با اصولی کار را پیش ببرید. خواص جلبک اسپرولینا برای پوست هم باعث محبوبیت این محصول در بین مردم شده.

آموزشگاه راشا افق با برگزاری دوره های آموزشی در این زمینه و ارائه حداقل توجیه اقتصادی همه رشته‌ها به شما کمک می‌کند که به راحتی کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و به درآمد برسید.

تاریخچۀ پیدایش جلبک اسپیرولینا، پیشینۀ عملکرد، روش‌های سنتی و مدرن پرورش و کشت آن و همچنین مقدمۀ شناخت و پرورش آن در این بخش بیان شده است.

اولین فصل از این مجموعۀ آموزشی شامل تاریخچۀ پیدایش و پرورش جلبک از گذشته تاکنون است. همچنین در این بخش به پیشینۀ پرورش آن در کشور عزیزمان ایران می‌پردازیم.

معرفی انواع ریزجلبک‌ها و درشت‌جلبک‌ها و همچنین جلبک آب‌ شیرین و جلبک آب شور مانند انواع جلبک سبز، جلبک دریایی و … که با تنوع زیستی فوق‌العاده‌ای که دارند، نقش مهمی در کره زمین ایفا می کنند، در این فصل انجام می‌شود.

معرفی خواص و فواید شگفت‌انگیز جلبک اسپیرولینا و تأثیر آن بر بدن مانند خواص ضدسرطانی، کمک به کاهش ورن، افزایش انرژی و … به تفصیل در این بخش تدریس می‌شود.

در این فصل، شما با میزان سرمایه مورد نیاز پرورش جلبک، طول دوره و درآمدزایی از این شغل پرورشی در مقیاس های خانگی، نیمه‌صنعتی و صنعتی آشنا می‌شوید.

آشنایی با انواع محیط کشت جلبک و شناسایی پرکاربردترین و بهترین نوع آن و همچنین روش ساخت آن‌ها را در این فصل خواهید آموخت.

دستورالعمل‌ها و شرایط فنی و عمومی راه‌اندازی سالن پرورش جلبک و نکات مهم برای ساخت و تأسیس این واحد شغلی، در این فصل آموزش داده می‌شود.

لیست کامل انواع تجهیزات و مواد اولیۀ مورد نیاز و فروشگاه‌های معتبر برای خرید، جهت راه‌اندازی این شغل، فاکتورهای مورد نیاز جهت راه‌اندازی سالن، و موضوع هوادهی در این قسمت به شما آموزش داده می‌شود.

آموزش زیست‌شناسی پرورش جلبک، به‌منظور فراهم‌کردن شرایط سالن و آب مورد نیاز از لحاظ سختی و دمای محیط کشت و منطقۀ مناسب برای راه‌اندازی کار در این فصل دنبال خواهد شذ.

نقش آب استاندارد برای پرورش جلبک را اصلاً دست‌کم نگیرید! فراهم‌کردن آب مورد نیاز برای این موجودات زنده، کنترل کیفیت آب و بررسی شرایط و فاکتورهای آزمایشی آب برای راه‌اندازی فارم پرورش جلبک در دستور کار این فصل است.

 

انواع منابع آب و فاکتورهای کمی و کیفی مختلف آن چه از لحاظ سختی و دما، چه از لحاظ بهداشت و درصد اکسیژن موجود در آن، همگی در این فصل شرح داده شده است.

کلر به‌عنوان ماده‌ای مهم در حفظ بهداشت انسانی، نقش مخربی در حیات انواع میکروارگانیسم‌ها و گیاهان دارد. شما به‌منظور پرورش انواع جلبک نیاز دارید تا با انواع روش‌های تخصصی کلرزدایی آشنا شوید.

پس‌از دریافت جواب آزمایش آب از آزمایشگاه‌های معتبر، نیاز به این دارید که خودتان آن را تحلیل کنید و فاکتورهای مختلف آن را بشناسید. در مرحلۀ بعدی باید نسبت به این برگه، اقدامات لازم را انجام دهید. همۀ این موارد در این بخش بررسی خواهند شد.

آموزش صفر تا صدِ انواع روش‌های کشت و پرورش جلبک، شرایط راه‌اندازی سالن و نصب تجهیزات با مقیاس‌های خانگی، نیمه‌صنعتی و صنعتی در این بخش به تفصیل بیان شده است.

اولین قدم برای پرورش جلبک اسپیرولینا تهیه‌کردن استوک جلبک است. استوک جلبک اسپیرولینا در واقع یک جلبک زنده با خلوص بالا است. شناسایی استوک خلوص بالا و نحوۀ خرید آن در این بخش تشریح می‌شود.

کاربرد گستردۀ جلبک در زمینه‌های آرایشی، بهداشتی، غذایی، دارویی و … در این بخش بیان شده است.

آموزش روش‌های استخراج پروتئین و رنگدانه، مانند روش‌های مکانیکی، شیمیایی و آنزیمی و همچنین شناخت انواع رنگدانه‌های پرتقاضا در بازار مانند کلروفیل‌ها و کاروتنوئیدها، و کاربرد آن در صنایع غذایی و دارویی را در این بخش جست‌وجو کنید.

در آخرین فصل از مجموعۀ آموزشی پرورش جلبک اسپیرولینا، شما را با دشوارترین مرحله پس‌از آغاز تولید، تنها نخواهیم گذاشت.

ابتدا شما را با روش‌های بازاریابی به‌منظور پیداکردن مشتریان بالقوه آشنا می‌کنیم. بدین‌ترتیب می‌توانید به مجموعۀ افرادی که خریدار محصول شما هستند دسترسی پیدا کنید.

سپس، انواع روش‌های جذب مشتری و فروش را به‌صورت تخصصی به شما آموزش می‌دهیم.

 

برای ثبت نام به سه روش می‌توانید اقدام کنید

روش اولثبت نام حضوری

برای ثبت نام به روش حضوری از قبل با کارشناسان هماهنگی انجام می‌دهید و با دریافت آدرس به محل آموزشگاه مراجعه کنید.

روش دومثبت نام تلفنی 

در این روش شما به صورت تلفنی با کارشناس مربوطه ارتباط می‌گیرید و بعد از مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، ثبت نام خود را تکمیل می کنید. جهت مشاهده شماره تماس ها وارد صفحه تماس با ما بشوید.

روش سومثبت نام از طریق سایت 

برای این روش ابتدا وارد سایت rashaofogh.com می‌شوید، وارد دسته بندی رشته موردنظرتان می‌شوید و رشته ای که تمایل به آموزش آن را دارید انتخاب می‌کنید. سپس با انتخاب نوع دوره (حضوری ، غیرحضوری و یا خصوصی) به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. بعد از پرداخت موفق وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات کامل درباره مشاهده دوره را مشاهده می نمایید.

 

 

بله ، آموزش های راشا افق صفر تا صد هست و شما بصورت کامل و جامع آموزش میبینید

 

 

  • دوره های حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

  • دوره های غیر حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته خود، می توانید دوره خود را بصورت غیرحضوری از طریق سایت راشا افق به مدت یک هفته مشاهده نمایید و بعد از دوره یک هفته پشتیبانی برای پرسش و پاسخ با مدرس هم دارید.
  • دوره های خصوصی : به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته بصورت خصوصی توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

 

بله، تعامل میان شما و مدرس دوره یکی از مهمترین عوامل افزایش کیفیت دوره و بهره گیری از آن است شما به مدت یک هفته فرصت دارید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مدرس دوره خود دریافت نمایید.

 

 

بله ، شما می‌توانید قرارداد مشاوره جهت راه اندازی با مدرس دوره خود به مدت طول دوره پرورش عقد نمایید و کسب و کار خود را با کمترین ریسک ممکن و بالاترین بازدهی و همچنین استفاده از دانش و تجربه استاد، از ابتدا راه اندازی کنید

 

 

.هزینه مشاوره جهت راه اندازی مزرعه و پشتیبانی با توجه به بعد مسافت و تعداد سرکشی و بازدید از کسب و کار شما و همچنین مدت زمان بهره برداری از کسب و کارتان متغیر می‌باشد که هزینه به صورت توافقی بین شما و مدرس مربوطه منعقد می گردد.

 

 

بله، برای به روز رسانی اطلاعات در جهت پیشرفت کسب و کار، باید در دوره ها و آموزش های مختلفی شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی راشا افق کامل‌ترین اطلاعات و نکات را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که نیاز به آموزش‌های مکمل و مجدد نداشته باشید.

 

 

بله، با شرکت در هر دوره گواهینامه شرکت آرمان مهارت ساز راشا افق برای شما صادر و در پایان دوره به شما تقدیم می گردد.

 

 

بله، شما با پرداخت جداگانه می‌توانید درخواست گواهینامه بین المللی شرکت در همان دوره را دریافت نمایید.

 

 

پشتیبانی به این معنا می باشد که سه بار می توانید برای رفع اشکال و آموزش مجدد (به صورت کاملا رایگان) در دوره ها شرکت نموده و بهره مند شوید.

 

 

بله، شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی 10 شب با بخش پشتیبانی سوالات خود را مطرح کنید.

مشاوره و ثبت نام تلفنی

جهت ثبت نام دوره حضوری یا غیر حضوری آموزش پرورش ماهی زینتی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

شمارت وارد کن مجانی مشاوره بگیر

شماره خودتون برای مشاوره رایگان وارد کنید

rocket

بازخورد دیگران

با سلام به جای اینکه هم وقت شما برای پاسخگویی گرفته شود و هم وقت ما بهتر نیست با کمی صداقت شهریه دوره های آموزشی خودتان را در اختیار مردم بگذارید. مسلماً هر شخصی که وارد سایت شما را دارد قصدی جز شرکت در دوره را ندارد.

1

دکتر میترا خوش لسان

شهریور 12, 1402 در 10:18 ق.ظ

با سلام به جای اینکه هم وقت شما برای پاسخگویی گرفته شود و هم وقت ما بهتر نیست با کمی صداقت شهریه دوره های آموزشی خودتان را در اختیار مردم بگذارید. مسلماً هر شخصی که وارد سایت شما را دارد قصدی جز شرکت در دوره را ندارد.

1

راشا افق

بهمن 1, 1402 در 10:18 ق.ظ

ممنون از نظرتون ، قیمت ها داخل سایت گذاشه شده است

0

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

اطلاعات دوره

نحوه برگزاری

نحوه برگزاری:

حضوری ،‌غیرحضوری و خصوصی
مدت زمان آموزش

مدت زمان آموزش:

6 - 8 ساعت
مشاوره و راه اندازی

مشاوره و راه اندازی:

دارد
پشتیبانی بعد از دوره

پشتیبانی بعد از دوره:

دارد
اعطای گواهینامه پایان دوره

اعطای گواهینامه پایان دوره:

دارد
ارائه جزوه تخصصی آموزشی

ارائه جزوه تخصصی آموزشی :

دارد

توجیه اقتصادی

حداقل فضا

حداقل فضا:

20
نوع فضا

نوع فضا:

هردو
طول دوره

طول دوره :

1 ماه
حداقل تعداد

حداقل تعداد:

4000لیتر
حداقل ثابت

حداقل ثابت:

60 میلیون
سرمایه در گردش

سرمایه در گردش:

3 تا 6 میلیون
حداقل درآمد

حداقل درآمد:

5تا6میلیون
حداقل سود خالص

حداقل سود خالص:

2تا3میلیون

1

7

اشتراک گذاری

تماس تماس با ما
کپی شد