آموزش پرورش پرندگان زینتی

هر آن چیزی که درباره پرورش پرندگان زینتی باید بدانید

 

پرورش پرندگان زینتی به دلیل مزایایی از قبیل درآمدزایی بالا، بازار عرضه و تقاضای خوب، کم دردسر بودن پرورش در مقایسه با سایر ماکیان و نیاز به سرمایه و تجهیزات پایین توانسته مقبولیت گسترده‌ای را در بین افراد جامعه پیدا کند. بهتر است در پرورش پرندگان زینتی با جیره نویسی طیور هم آشنایی داشته باشید

این قبیل از کسب‌وکارها به‌خوبی توانسته‌اند زمینه‌ساز ظهور فرصت‌های شغلی درآمدزا و زودبازده در کشور باشند. در همین راستا پرورش‌دهنده با اجرا و پیاده‌سازی طرح پرورش پرندگان زینتی می‌تواند در کنار اشتغال‌زایی و به حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصادی کشور به سود دلخواه خود هم‌دست یابد.

یکی از کسب و کارهایی که میشه با سرمایه کم ، تجهیزات ساده و آموزش کوتاه مدت در اون به درآمد بالایی دست پیدا کرد ، پرورش پرنده زینتی است. پرندگان زینتی شامل گونه های مختلف هستند که از محبوب ترین ها در ایران میشه به طوطی سانانی نظیر مرغ عشق ، عروس هلندی ،کاسکو و قناری ها و فنچ ها اشاره کرد .

کسب و کار پرورش پرندگان زینتی را میتوان با یک اتاق 15 متری شروع کرد. البته جهت پرورش پرندگان زینتی به صورت اصولی ابتدا لازم است درباره بیماری پرندگان و روش درمان آن ها اطلاعات کافی داشته باشید

 پرورش پرندگان زینتی

پرورش پرندگان زینتی به محیط خاصی نیاز نداره و میشه تو محیط خانه هم این کار رو انجام داد . تعداد جوجه هایی که به دنیا میان به عوامل متعددی مثل نوع پرنده ،بهداشت و شرایط نگهداری و خیلی پارامتر های تخصصی دیگری مربوطه ولی برای پرنده های ساده تر معمولا طی یک سال و با در نظر گرفتن تلفات حدود 6-7 جوجه از هر جفت بدست می آید .

هزینه های نگهداری ،دانه،واکسن و دارو را با فروش 2-3 عدد جوجه میتوان بدست آورد و سود حاصله حدود 4 جوجه از هر جفت طی یک سال میشود .

برای شروع پرورش پرندگان زینتی حتما سراغ پرنده هایی با شرایط نگهداری ساده تر بروید و کم کم و با کسب تجربه پرنده های گران قیمت تر که شرایط نگهداری سخت تر و سود بیشتری هم دارند رو امتحان کنید.
همیشه فروش پرنده به مغازه دار ها سود کمتری رو نصیبتون میکنه پس با یکم بازاریابی و مهارت فروش درفضای مجازی میتونید سود بیشتری از فروش بدست بیارید.

یادتون باشه … !!
پرنده های زینتی انواع مختلفی دارند که هر کدام شیوه زندگی و نگهداری و مراقبت متفاوتی دارند، اما همه آنها برای داشتن یک زندگی آرام و بدون استرس نیازمند شرایط محیطی و تغذیه ای مناسبی هستند

بهترین پرنده های زینتی برای پرورش کدام اند؟

 

1- مرغ عشق (Budgerigar):

آشنایی با خصوصیات و ویژگی مرغ عشق:

مرغ عشق بانام علمی Melopsittacus undulatus متعلق به راسته طوطی‌سانان و تیره طوطیان است؛ که خاستگاه این پرنده کشور استرالیا می‌باشد.

مرغ عشق به رنگ‌های سبز روشن، زرد و آبی مشاهده می‌گردد؛ و دارای خطوطی مواج به رنگ سفید و سیاه در ناحیه سر و قسمت پشتی بال است.

استعداد پرنده‌های نر در یادگیری و تقلید صدا بیشتر از مرغ عشق‌های ماده است.
این پرنده به دلیل داشتن دم بلند از سایر طوطی‌ها متمایز گشته است. بلندی قد مرغ عشق 18 سانتی‌متر و دارای وزنی بین 40 تا 50 گرم می‌باشد.

متوسط عمر این پرنده برای پرورش پرندگان زینتی ،  7 سال است.
طول دوره جوجه‌کشی مرغ عشق بین 16 تا 18 روز است که در هر بار تخم‌گذاری می‌تواند 5 عدد تخم بگذارد.
صدای آرام و دل‌نشین، توانایی تقلید صدا، پرورش آسان و راحتی حمل‌ونقل آن سبب شده به‌عنوان بهترین پرنده برای پرورش خانگی مورداستفاده قرار گیرد.

2- عروس هلندی (Cockatiel):

آشنایی با خصوصیات و ویژگی عروس هلندی:
عروس هلندی بانام علمی Nymphicus hollandicus متعلق به راسته طوطی‌سانان و تیره طوطی‌های کاکل‌دار است.

خاستگاه این پرنده کشور استرالیا است ولی در غالب نقاط دنیا پرورش داده می‌شود.

این پرنده به رنگ‌های کرم، سفید، قهوه‌ای، زرد و خاکستری دیده می‌شود.

کاکل این پرنده نشانه خوبی از وضعیت این پرنده می‌باشد زمانی که پرنده در آرامش و راحتی به سر می‌برد کاکل آن کج است ولی زمانی که دچار استرس و تنش می‌شود و یا می‌ترسد کاکل آن به‌صورت راست و سیخکی می‌ایستد.

آموزش پرورش پرندگان زینتی

وزن آن‌ها بین 70 تا 120 گرم است و بلندای قد آن‌ها به 32 سانتی‌متر می‌رسد.
طول عمر این پرنده آرام و باهوش حدود 15 سال است.
این پرنده بعد از مرغ عشق یکی از پرطرفدارترین پرنده‌های زینتی و سخنگو در کشور به‌حساب می‌آید. پرورش عروس هلندی در ایران بسیار رونق پیدا کرده و سود خوبی نیز دارد.

3- قناری (Canary):

خصوصیات و ویژگی‌های قناری:
قناری بانام علمی Serinus Canarius Canarius متعلق به راسته گنجشک‌سانان و تیره سهرگان است.
این پرنده از دسته پرندگان آوازخوان است که خاستگاه اصلی آن جزایری قناری واقع در کشور اسپانیا می‌باشد اما به‌طور گسترده در جزایر مادیرا و آزوریس پرتقال نیز یافت می‌شوند.
رنگ غالب این پرنده سبز و زرد بارگه‌های قهوه‌ای در نواحی پشتی بدن است. ولی در طبیعت به رنگ‌های متنوع دیگری همانند طوسی، سفید و دارچینی نیز مشاهده می‌شود.

طول و بلندای این پرنده بین 12 تا 15 سانتی‌متر است که دارای میانگین وزنی 17 گرم می‌باشد.
میانگین طول عمر قناری‌ها 15 سال است.
محدوده‌ی دمای مطلوب برای پرورش قناری بین 15 تا 21 درجه سانتی‌گراد‌است.
قناری‌ها در ماه‌های دی تا خرداد اقدام به تخم‌گذاری می‌کنند. طی این مدت هر پرنده 4 تخم می‌گذارد. معمولاً طول دوره جوجه‌کشی قناری 14 روز به طول می‌انجامد.

قناری‌ها در حیات‌وحش به‌صورت گروهی و اجتماعی زندگی می‌کنند؛ که به‌صورت دسته‌های 100 تایی یافت می‌شوند.
قناری نر دارای قدرت آوازخوانی می‌باشد درحالی‌که جنس ماده این توانایی را ندارد.

4- کاسکو (Jaco):

خصوصیات و ویژگی‌های کاسکو:
کاسکو بانام علمی Psittacus erithacus متعلق به راسته‌ی طوطی‌سانان از تیره‌ی طوطیان است.
موطن اصلی این پرنده قاره آفریقا است اما امروزه در خاورمیانه به‌خصوص کشورهای عربی نگهداری و پرورش داده می‌شود.

از ویژگی‌های بارز این پرنده سخنگو بودن و تقلید صدا کردن است به همین دلیل افراد زیادی خواستار نگهداری و پرورش از کاسکو هستند.

رنگ پروبال کاسکو خاکستری ست که به طوطی خاکستری آفریقایی شهرت دارد. رنگ دم در برخی نژادها قرمز و در برخی خاکستری روشن است. همچنین این پرنده دارای منقاری سیاه با چشمانی زردرنگ است.

طول و بلندای این پرنده بین 30 تا 35 سانتی‌متر است که دارای میانگین وزنی 400 گرم می‌باشد.
میانگین طول عمر کاسکوها 50 سال است.

این پرنده از قدرت پرواز بالایی برخوردار‌است اما از جهت شنایی آشیانه خود ضعیف عمل می‌کند بنابراین پرورش‌دهنده باید توجه داشته باشد در هنگام بیرون رفتن ممکن است به‌راحتی آشیانه و محل خود را پیدا نکند.

سن بلوغ و تولیدمثل کاسکو به‌طور میانگین 5 سالگی است. طوطی‌های ماده سالی دو بار تخم‌گذاری می‌کنند و هر بار بین 2 تا 3 تخم می‌گذارند.
از گونه کاسکو سه زیرگونه به نام کاسکوی کنگو (دم قرمز)، کاسکوی تیمنه (دم‌سیاه) و کاسکوی پرنسپس شناسایی‌شده است.
بهترین دما و رطوبت برای پرورش این پرنده دمای بالای 18 درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی 40 درصد است

 برای نگهداری و پرورش پرندگان زینتی چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟

روش پرورش پرندگان با یکدگیر مشابه نیست، برای مثال تجهیزات پرورش بلدرچین  با تجهیزات پرورش پرندگان زینتی متفاوت است؛  اگر می خواهید پرورش پرندگان زینتی را در خانه و یا سالن راه اندازی کنید باید تجهیزات مخصوص به این کار را فراهم آورید.

لوازم برای راه اندازی سالن پرورش پرنده های زینتی:

۱- قفس
آنها برای زندگی نیاز به قفس دارند، قفس آنها حتما باید از جنس استیل باشد و به اندازه ای باشد که پرنده به راحتی بتواند پرواز کند، بنابراین اندازه قفس باید متناسب با اندازه پرنده شما باشد.

۲- آبخوری و دانخوری
این دو ابزار برای آب و دان دادن به پرنده لازم است، معمولا قفس های موجود در بازار دارای آبخوری و دانخوری هستند، در غیر این صورت باید گزینه های مناسبی را خریداری کنید که نوک پرنده شما به راحتی در آن جا می شود و برای خوردن آب و غذا اذیت نمی شود

درآمد پرورش پرندگان زینتی

۳- میله نشیمن
معمولا پرنده های برای استراحت در کف قفس نمی نشینند و ترجیح می دهند، بر روی میله ها استراحت کنند، از این رو میله نشیمن گزینه الزامی خواهد بود. حتما از جنس استیل و یا چوب سخت باشد تا توسط پرنده خورده نشود.

۴- اسباب بازی
برای سرگرم کردن پرنده و پر کردن اوقات فراغت او ، زمانی که در خانه نیستید، استفاده از اسباب بازی مناسب خواهد بود، وسایل سرگرم کننده پرنده های زینتی را می توانید در مغازه ها و وب سایت های عرضه محصولات طیور زینتی می توانید پیدا کنید.

محیط مناسب برای نگهداری پرنده های زینتی

 

از آنجایی که پرنده ها بسیار حساس هستند باید در یک محیط آرام بدون سروصدا نگهداری شوند تا این پرنده های دوست داشتنی هرچه زودتر به محیط خانه شما عادت کنند.

در خانه اتاق خواب بهترین مکان برای نگهداری پرنده شما هست. البته این نکته را فراموش نکنید که نوع پرنده شما هم در این مورد بی تاثیر نیست.

آیا پرورش پرندگان زینتی کسب و کاری پرسود است؟

 

امروزه پرورش پرندگان زینتی به عنوان شغلی پرسود در کشور محاسبه شده و همچنین علاقمندان زیادی را به خود جذب کرده.

میزان سود پرورش پرندگان زینتی بسته به نوع پرنده متفاوت هست و همچنین رعایت اصول پرورش پرندگان زینتی نیز بی تاثیر در کسب در آمد این شغل نیست.

دوره پرورش پرندگان زینتی و همچنین دوره های دیگر دسته بندی طیور مانند پرورش قرقاول، پرورش بلدرچین و… در آموزشگاه راشا افق برگزار می‌گردد با شرکت در این دوره می توانید به راحتی کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید و به درآمد بالایی برسید.

کلاس پرورش پرندگان زینتی بصورت حضوری و غیرحضوری از 0 تا 100 برگزار می‌شود.

برای ثبت نام به سه روش می‌توانید اقدام کنید
روش اول : ثبت نام حضوری
برای ثبت نام به روش حضوری از قبل با کارشناسان هماهنگی انجام می‌دهید و با دریافت آدرس به محل آموزشگاه مراجعه کنید.
روش دوم : ثبت نام تلفنی
در این روش شما به صورت تلفنی با کارشناس مربوطه ارتباط می‌گیرید و بعد از مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، ثبت نام خود را تکمیل می کنید. جهت مشاهده شماره تماس ها وارد صفحه تماس با ما بشوید.
روش سوم : ثبت نام از طریق سایت
برای این روش ابتدا وارد سایت rashaofogh.com می‌شوید، وارد دسته بندی رشته موردنظرتان می‌شوید و رشته ای که تمایل به آموزش آن را دارید انتخاب می‌کنید. سپس با انتخاب نوع دوره (حضوری ، غیرحضوری و یا خصوصی) به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. بعد از پرداخت موفق وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات کامل درباره مشاهده دوره را مشاهده می نمایید.

بله ، آموزش های راشا افق صفر تا صد هست و شما بصورت کامل و جامع آموزش میبینید

– دوره های حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

– دوره های غیر حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته خود، می توانید دوره خود را بصورت غیرحضوری از طریق سایت راشا افق به مدت یک هفته مشاهده نمایید و بعد از دوره یک هفته پشتیبانی برای پرسش و پاسخ با مدرس هم دارید.
– دوره های خصوصی : به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته بصورت خصوصی توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

بله، تعامل میان شما و مدرس دوره یکی از مهمترین عوامل افزایش کیفیت دوره و بهره گیری از آن است شما به مدت یک هفته فرصت دارید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مدرس دوره خود دریافت نمایید.

بله ، شما می‌توانید قرارداد مشاوره جهت راه اندازی با مدرس دوره خود به مدت طول دوره پرورش عقد نمایید و کسب و کار خود را با کمترین ریسک ممکن و بالاترین بازدهی و همچنین استفاده از دانش و تجربه استاد، از ابتدا راه اندازی کنید

.هزینه مشاوره جهت راه اندازی مزرعه و پشتیبانی با توجه به بعد مسافت و تعداد سرکشی و بازدید از کسب و کار شما و همچنین مدت زمان بهره برداری از کسب و کارتان متغیر می‌باشد که هزینه به صورت توافقی بین شما و مدرس مربوطه منعقد می گردد.

بله، برای به روز رسانی اطلاعات در جهت پیشرفت کسب و کار، باید در دوره ها و آموزش های مختلفی شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی راشا افق کامل‌ترین اطلاعات و نکات را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که نیاز به آموزش‌های مکمل و مجدد نداشته باشید.

بله، با شرکت در هر دوره گواهینامه شرکت آرمان مهارت ساز راشا افق برای شما صادر و در پایان دوره به شما تقدیم می گردد.

بله، شما با پرداخت جداگانه می‌توانید درخواست گواهینامه بین المللی شرکت در همان دوره را دریافت نمایید.

پشتیبانی به این معنا می باشد که سه بار می توانید برای رفع اشکال و آموزش مجدد (به صورت کاملا رایگان) در دوره ها شرکت نموده و بهره مند شوید.

بله، شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی 10 شب با بخش پشتیبانی سوالات خود را مطرح کنید.

مشاوره و ثبت نام تلفنی

جهت ثبت نام دوره حضوری یا غیر حضوری آموزش پرورش پرندگان زینتی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

شمارت وارد کن مجانی مشاوره بگیر

شماره خودتون برای مشاوره رایگان وارد کنید

rocket

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

اطلاعات دوره

نحوه برگزاری

نحوه برگزاری:

حضوری و خصوصی
مدت زمان آموزش

مدت زمان آموزش:

6 - 8 ساعت
مشاوره و راه اندازی

مشاوره و راه اندازی:

دارد
پشتیبانی بعد از دوره

پشتیبانی بعد از دوره:

دارد
اعطای گواهینامه پایان دوره

اعطای گواهینامه پایان دوره:

دارد
ارائه جزوه تخصصی آموزشی

ارائه جزوه تخصصی آموزشی :

دارد

توجیه اقتصادی

حداقل فضا

حداقل فضا:

5 متر
نوع فضا

نوع فضا:

فضا بسته
طول دوره

طول دوره :

5 ماه
حداقل تعداد

حداقل تعداد:

5 جفت
حداقل ثابت

حداقل ثابت:

20 میلیون
سرمایه در گردش

سرمایه در گردش:

2.5 میلیون
حداقل درآمد

حداقل درآمد:

8 میلیون
حداقل سود خالص

حداقل سود خالص:

6.5 میلیون

1

0

اشتراک گذاری

تماس تماس با ما
کپی شد