آموزش جیره نویسی دام سبک

علت اهمیت جیره نویسی دام سبک در دامپروری چیست؟

جیره نویسی دام و اصول آن، یکی از نکات اساسی و مهم برای دامداران محسوب می‌شود. آموزش جیره نویسی دام توسط یک متخصص باتجربه برای دامپروران انجام می‌شود. در پرورش گوسفند جیره نویسی، آماده‌سازی یک فرمول برای خوراک آن‌ها است و به معنای اندازه‌گیری مواد مغذی ضروری به‌اندازه هر دام با درنظرگرفتن شرایط محیطی، نژادی و باهدف آماده یک مخطوط یکنواخت برای ایجاد نیازهای غذایی است. جیره مقدار خوراکی است که در یک دوره ۲۴ ساعته به دام داده می‌شود. گوسفندان باید از جیره‌هایی تغذیه شوند که از لحاظ انرژی، پروتئین، مواد معدنی (کلسیم و فسفر) و ویتامین‌ها تعادل مناسبی داشته باشند.

درصورتی‌که دام‌ها از جیره‌‌های متعادل تغذیه نشوند، ممکن است نیاز غذایی گوسفند با بره‌ها برآورده نشود یا این امکان وجود دارد که احتیاجات آن‌ها بیشتر شده باشد. دامداران برای به‌دست‌آوردن عملکرد مناسب دام باید براساس شرایط و موقعیت ممکن، بهترین مدیریت تغذیه‌ای را برای گوسفندان فراهم کنند. با توجه به افزایش قیمت تغذیه برای پرورش دام، به طور معمول خوراک بیش از ۶۰ درصد از تمام هزینه‌های پرواربندی را شامل می‌شود. در نتیجه پرورش موفقیت‌آمیز دام در گرو تهیه جیره‌ای متعادل و مطلوب براساس نیاز گوسفند استپ

منظور از جیره نویسی دام چیست؟

به تهیه یک فرمول برای خوراک دام، جیره نویسی گوسفند گفته می‌شود. جیره نویسی به معنی اندازه‌گیری مواد مغذی ضروری به‌ازای هر دام با درنظرگرفتن شرایط محیطی و نژاد، باهدف تهیه یک مخطوط یکنواخت برای مهیاکردن نیازهای غذایی است. برای به‌دست‌آوردن فرمول مناسب جیره‎‌بندی برای گله دام، پیشنهاد می‌شود با افراد متخصص و باتجربه مشورت کنید. به طور معمول نوع مواد مغذی به‌کارگرفته‌شده در جیره نویسی، فرمول و ترکیب این مواد با یکدیگر برای دام با هر نژادی می‌تواند متفاوت باشد. همچنین در صورت کم‌توجهی به این مسئله و استفاده از یک جیره برای چندین گله غیر همسان ممکن است عوارض و خسارات بیشتری نسبت به هزینه خرید آن به‌دنبال داشته باشد.

منظور از جیره نویسی دام چیست؟

به تهیه یک فرمول برای خوراک دام، جیره نویسی گوسفند گفته می‌شود. جیره نویسی به معنی اندازه‌گیری مواد مغذی ضروری به‌ازای هر دام با درنظرگرفتن شرایط محیطی و نژاد، باهدف تهیه یک مخطوط یکنواخت برای مهیاکردن نیازهای غذایی است. برای به‌دست‌آوردن فرمول مناسب جیره‎‌بندی برای گله دام، پیشنهاد می‌شود با افراد متخصص و باتجربه مشورت کنید. به طور معمول نوع مواد مغذی به‌کارگرفته‌شده در جیره نویسی، فرمول و ترکیب این مواد با یکدیگر برای دام با هر نژادی می‌تواند متفاوت باشد. همچنین در صورت کم‌توجهی به این مسئله و استفاده از یک جیره برای چندین گله غیر همسان ممکن است عوارض و خسارات بیشتری نسبت به هزینه خرید آن به‌دنبال داشته باشد.

چرا تغذیه گوسفندان باید کاملا به موقع انجام شود؟

شاید یکی از مشکلاتی که دامداران به آن روی می آورند این است که با مواد غذایی چون کاه و جو به فکر پرورش گوسفند زنده هستند در صورتی که باید تمامی مواد علوفه و ماده خشکبی به یک اندازه کاملا مشخص به دام ها داده شود تا باعث کمبود یک سری از مواد معدنی و ویتامین چون کلسیم، گوگرد نشود چون امکان ابتلا گوسفند به بیماری تب شیر و ریزش پشم را فرا می بخشد.

جیره نویسی دام سبک مانند گوسفند و بز باید طوری باشد که به اندازه باشد نه خیلی کم باشد که باعث بروز بیماری شود و نه اینکه به مقدار زیاد باشد که باعث مسمومیت دام شود و مشکلاتی  چون سخت زایی شود .

بهترین تغذیه گوسفند و بز چیست؟

در پرورش بهترین نژاد بزهای شیری در ایران تغذیه بسیار مهم است؛ از گذشته تا اکنون در خوراک و جیره نویسی دام سبک چون گوسفند و بز مواد علوفه ای و خشکبی وجود داشته است که البته به خاطر اینکه دامداری از نوع سنتی به صنعتی روی آورده است از این رو برای افزایش وزن گوسفند زنده و همچنین سرعت رشد بره های تازه بدنیا آمده در جیره غذایی دام های سبک نیاز به دادن پودر ماهی، مواد کنسانتره ای، تفاله، کنجاله ها .

جیره نویسی دام سبک

وجود دارد که همه اینها می تواند به شما کمک کند که در دوره پرواربندی با سرعت رشد وزن دام و همچنین در طول یکسال به روش داشتی با افزایش تولید مثل گوسفند و بز مواجه شوید که همین منجر به فروش بره شیری و بزغاله شیری می شود که می تواند برای دامدار سود خوبی به همراه داشته باشد .

نکات مهمی که در جیره نویسی دام سبک (گوسفند و بز) باید رعایت کنید 

1- جیره غذایی باید طبق جدول حاوی انواع مواد مغذی، ویتامین، انرژی و پروتئین باشد تا بتواند احتیاجات بدن گوسفند و بز را فراهم کند .

2- جیره غذایی از لحاظ انواع مواد مغذی، ویتامین، انرژی و پروتئین باید به مقدار لازم باشد تا باعث کاهش هزینه شود و همچنین کاملا خوش خوراک باشد تا هضم آنرا برای گوسفند و بز راحت تر کند .

3- با توجه به اینکه گوسفند و بز نشخوار هستند باید تنها میزان 3 الی 4 درصد وزن دام مواد خشبی در نظر گرفته شود .

4- با وجود اینکه قیمت علوفه در ایران زیاد است و بیشتر برای گاوهای شیری استفاده می شود باید حداقل میزان علوفه برای تغذیه گوسفند و بز در نظر گرفته شود .

آموزش جیره نویسی دام سبک

5- غلات و دانه های پودر شده نباید خیلی ریز باشند چون باعث افزایش اسیدیته شکمبه می شوند .

6- میش های پیر و دندان شکسته باید از گله حذف شوند چون به خوبی نمی توانند نشخوار کنند .

7- مواد خوراکی باید عاری از هر گونه آلودگی و کپک باشند چرا که امکان سقط جنین در گوسفند و بز را افزایش می دهد .

8- حداقل میزان 3.5 تا 4 درصد وزن دام باید مواد خشک مصرف شود .

9- در کنار مصرف مواد خشک حتما بای آب تمیز و عاری از آلودگی مصرف شود به طوری که به ازای هر کیلوگرم ماده خشک توسط دام دو تا سه لیتر آب مصر ف شود. البته باید برای بز و گوسفند شیرده این مقدار به شش لیتر برسد تا باعث مشکلی در کمبود تولید شیر گوسفند و بز نباشد .

10- از تغییر ناگهانی جیره غذایی اجتناب کنید و در صورتی که بیشتر ماده جیره غذایی علوفه است باید کنسانتره را به میزان تدریجی به خوراک دام اضافه کنید .

11- در صورتی که در جیره غذایی نزدیک 80 درصد کنسانتره و مواد خوراکی دیگر است برای بهبود کار می توانید ابتدا علوفه را به گوسفند و بز بدهید و سپس به تدریج کنسانتره را به خورد آنها دهید .

12- جیره غذایی دام بسته به موقعیت آن یعنی مثلا جیره غذایی قوچ با میش آبستن در دو ماه آخر متفاوت است و باید به این نکات ریز توجه کنید .

13- آخورها و آبشخور باید به اندازه و استاندارد باشد و طوری در ساختمان و آغل قرار داشته باشد که تمامی دام ها به یک اندازه تغذیه کنند و همچنین مواد خوراکی به بیرون پرت نشود که با مدفوع دام مخلوط شود و باعث بروز بیماری شود .

14- باید در مورد هر نوع ماده غذایی که به دام می دهیدد اطلاعات کافی داشته باشید .

علاوه بر نکات بالا حتما بهتر است جیره نویسی گوسفند و بز توسط کارشناسان متخصص در زمینه تغذیه دام نوشته شود تا با توجه به شرایط و موقعیت دام جیره هر بخش نوشته شود و مشکلی از لحاظ بیماری به دلیل کمبود مواد خوراکی و مسمومیت به دلیل افزایش مصرف خوراک وجود نداشته باشد .

 

برای ثبت نام به سه روش می‌توانید اقدام کنید

روش اولثبت نام حضوری

برای ثبت نام به روش حضوری از قبل با کارشناسان هماهنگی انجام می‌دهید و با دریافت آدرس به محل آموزشگاه مراجعه کنید.

روش دومثبت نام تلفنی 

در این روش شما به صورت تلفنی با کارشناس مربوطه ارتباط می‌گیرید و بعد از مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، ثبت نام خود را تکمیل می کنید. جهت مشاهده شماره تماس ها وارد صفحه تماس با ما بشوید.

روش سومثبت نام از طریق سایت 

برای این روش ابتدا وارد سایت rashaofogh.com می‌شوید، وارد دسته بندی رشته موردنظرتان می‌شوید و رشته ای که تمایل به آموزش آن را دارید انتخاب می‌کنید. سپس با انتخاب نوع دوره (حضوری ، غیرحضوری و یا خصوصی) به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. بعد از پرداخت موفق وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات کامل درباره مشاهده دوره را مشاهده می نمایید.

 

بله ، آموزش های راشا افق صفر تا صد هست و شما بصورت کامل و جامع آموزش میبینید

 

 

  • دوره های حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

  • دوره های غیر حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته خود، می توانید دوره خود را بصورت غیرحضوری از طریق سایت راشا افق به مدت یک هفته مشاهده نمایید و بعد از دوره یک هفته پشتیبانی برای پرسش و پاسخ با مدرس هم دارید.
  • دوره های خصوصی : به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته بصورت خصوصی توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

بله، تعامل میان شما و مدرس دوره یکی از مهمترین عوامل افزایش کیفیت دوره و بهره گیری از آن است شما به مدت یک هفته فرصت دارید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مدرس دوره خود دریافت نمایید

 

 

بله ، شما می‌توانید قرارداد مشاوره جهت راه اندازی با مدرس دوره خود به مدت طول دوره پرورش عقد نمایید و کسب و کار خود را با کمترین ریسک ممکن و بالاترین بازدهی و همچنین استفاده از دانش و تجربه استاد، از ابتدا راه اندازی کنید

 

 

.هزینه مشاوره جهت راه اندازی مزرعه و پشتیبانی با توجه به بعد مسافت و تعداد سرکشی و بازدید از کسب و کار شما و همچنین مدت زمان بهره برداری از کسب و کارتان متغیر می‌باشد که هزینه به صورت توافقی بین شما و مدرس مربوطه منعقد می گردد.

 

 

بله، برای به روز رسانی اطلاعات در جهت پیشرفت کسب و کار، باید در دوره ها و آموزش های مختلفی شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی راشا افق کامل‌ترین اطلاعات و نکات را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که نیاز به آموزش‌های مکمل و مجدد نداشته باشید.

 

 

بله، با شرکت در هر دوره گواهینامه شرکت آرمان مهارت ساز راشا افق برای شما صادر و در پایان دوره به شما تقدیم می گردد.

 

 

بله، شما با پرداخت جداگانه می‌توانید درخواست گواهینامه بین المللی شرکت در همان دوره را دریافت نمایید.

 

پشتیبانی به این معنا می باشد که سه بار می توانید برای رفع اشکال و آموزش مجدد (به صورت کاملا رایگان) در دوره ها شرکت نموده و بهره مند شوید.

 

 

بله، شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی 10 شب با بخش پشتیبانی سوالات خود را مطرح کنید.

مشاوره و ثبت نام تلفنی

جهت ثبت نام دوره حضوری یا غیر حضوری آموزش جیره نویسی دام سبک می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

شمارت وارد کن مجانی مشاوره بگیر

شماره خودتون برای مشاوره رایگان وارد کنید

rocket

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

1

0

اشتراک گذاری

تماس تماس با ما
کپی شد