آموزش پرورش زنبور عسل

هر آن چیزی که درباره پرورش زنبور عسل باید بدانید

زنبور عسل یکی از گونه های زنبور است که توانایی تولید عسل را دارد. زنبور عسل برای این کار در خارج از کندو شهد گل‌ها را جمع آوری کرده و سپس آن را به داخل کندو می برد. هر کندو شامل سه نوع زنبور ملکه، زنبور نر و زنبور کارگر می شود. مهمترین گونه در کندو پرورش ملکه زنبور عسل است که به نوعی رهبر کندو محسوب می شود.

به طوری که اگر کندویی ملکه نداشته باشد زنبورهای کارگر آن از جمع آوری شهد و تولید عسل دست می کشند. تنها زنبورهای کارگر ماده هستند که وظیفه جمع آوری و تولید عسل را بر عهده دارند و زنبورهای نر به جز بارورکردن ملکه، هیچ کار دیگری انجام نمی دهند.

اصولا پرورش زنبور عسل در کندوهای دست ساز انسان ها صورت می گیرد. زنبور عسل یک حشره اجتماعی است و به هیچ عنوان نمی تواند به تنهایی در خارج از کندو زندگی کند .

آموزش تکنیک های زنبورداری توسط متخصصان حرفه ای

پرورش زنبور عسل ، یک حرفه بسیار دشوار است و به دانش و مهارت کافی در این زمینه نیاز دارد. بنابراین در صورتی که فردی بدون هیچ سر رشته ای وارد این حرفه شود ممکن است با از بین رفتن زنبورهایش تمام سرمایه خود را از دست بدهد.

اگر شما هم به تازگی وارد این حرفه شده اید و در این کار مبتدی هستید و یا این که قصد راه اندازی چنین کسب و کاری را دارید، مطالعه این مقاله به شما کمک می کند که چگونه قدم به قدم مراحل و نکات مهم زنبورداری و پرورش زنبور عسل را رعایت نمایید .

آموزش تکنیک های زنبورداری

بهترین نوع زنبور عسل برای پرورش 

مهمترین انواع شناسایی شده در زنبورهای عسل، زنبور عسل معمولی یا اروپایی است و بیشتر مباحث پرورش زنبور عسل نیز مربوط به همین گونه است. اما این نوع از زنبورهای عسل خود شامل چندین گونه می شوند.

گونه های مختلف زنبور عسل معمولی یا اروپایی عبارتند از: زنبور عسل سیاه، زنبور عسل ایتالیایی یا طلایی، زنبور عسل قفقازی و … . همچنین از دیگر انواع مهم زنبورهای عسل، زنبور عسل شرقی یا هندی، زنبور عسل بزرگ و زنبور عسل کوچک است .پ

پرورش زنبور عسل در ایران به چه شکل است؟

جالب است بدانید زنبورداری در ایران به دوره هخامنش باز می گردد. در آن زمان مردم از عسل به عنوان یک ماده شیرین غذایی و دارویی استفاده می کردند. بعدها نیز با پیشرفت پرورش زنبور عسل در اروپا و آمریکا، کندوهای مدرن و ملکه های هیبرید  وارد کشور ما شدند و علاقه مندان بسیاری در نقاط عسل‌خیز کشور، واحدهای بزرگ صنعتی پرورش زنبور عسل را ایجاد کردند.

در حال حاضر در اکثر مناطق خوش آب و هوا و مستعد ایران، پرورش زنبور عسل با کندوهای بومی و مدرن رواج دارد. گفتنی است سرانه تولید عسل در کشورمان ۹۷۸ گرم و سرانه مصرف عسل نیز ۹۶۱ گرم است

بهترین زمان پرورش زنبورهای عسل چه فصلی است؟

بهترین زمان برای شروع حرفه زنبورداری، فصل بهار است. در واقع در اواخر زمستان و اوایل بهار که هوا به تدریج رو به گرمی می رود زنبورها فعالیت خود را آغاز می کنند و برای پیدا کردن شهد و به خصوص گرده از کندوهای خود خارج می شوند. یکی از فراوده های پرورش زنبور عسل و ملکه زنبور عسل تولید ژل رویال می باشد.

همچنین خرید و فروش کندو در فصل بهار انجام می شود .

آموزش پرورش زنبور عسل

انتخاب بهترین مکان برای پرورش زنبور عسل 

از تنوع و فراوانی گل و گیاه شهدزا برخوردار باشد .
از شرایط آب و هوایی کاملا مناسب برای زنبورها برخوردار باشد . ( هوای خیلی گرم و یا سرد، بارندگی زیاد و وزش باد شدید برای زنبورها مناسب نیست. حداکثر فعالیت زنبور عسل در دمای ۱۶ الی ۳۲ است)

دارای فاصله ۴ کیلومتری از زنبورداران دیگر باشد چرا که هرچه زنبورهای کمتری در آن منطقه باشند، شهد بیشتری نسیب زنبورها خواهد شد. بین هر کندو نیز باید یک فاصله ۲٫۵ متری رعایت شود.

در منطقه مورد نظر باید آب آشامیدنی کافی وجود داشته باشد .
از حیواناتی نظیر خرس و پرنده زنبورخوار مصون باشد .
بازار به آسانی برای زنبورداران قابل دسترس باشد .

برای پرورش زنبور عسل چه تجهیزاتی لازم است؟

لباس مخصوص زنبورداری
این لباس ها معمولا یکسره یا دو سره هستند و باید به طور کامل بدن انسان را بپوشانند. اما علاوه بر این لباس ها، پوشیدن چکمه و سر گذاشتن کلاه مخصوص زنبورداری نیز لازم است. همچنین تا زمانی که بدن شما به نیش زنبور مصونیت پیدا نکرده است، از دستکش چرمی و یا پلاستیکی استفاده نمایید ولی بعد از آن بهتر است به جز موارد ضروری از دستکش استفاده نکنید .

دودی
استفاده از دودی در هنگام باز نمودن درب کندو لازم است. با استفاده از دود جمعیت کندو از حضور زنبوردار بر سر کندو مطلع شده و هنگام کار کمتر نیش می زنند .

اهرم
اهرم به منظور جدا سازی قاب های به هم چسبیده، برداشتن درب کندو، رسیدگی به نظافت کندو و تراشیدن موم های اضافی استفاده می شود .

سیم گالوانیزه
جهت سیم کشی قاب ها یا چارچوب ها از سیم گالوانیزه استفاده می گردد .

تخته موم دوز
از این وسیله به منظور چسباندن و یا دوختن برگ موم بر روی قاب های سیم کشی شده، استفاده می شود .

موم دوز
این وسیله از یک چرخ دندانه دار تشکیل شده است که با داغ کردن آن در آب گرم و همینطور با استفاده از تخته موم دوز و حرکت دادن آن روی سیم چارچوب, سیم به ورقه موم دوخته شده و می چسبد .

برس زنبور
از این برس برای برس زدن زنبورها به ویژه در زمان برداشت عسل استفاده می شود .

تجهیزات پرورش زنبور عسل

کاردک
استفاده از این وسیله برای انجام برخی از کارهای زنبورداری لازم است .

موم بر
شامل یک چرخ فلزی تیز است که جهت بریدن برگ موم به ابعاد مختلف از آن استفاده می شود .

ظرف غذا خوری
برای تغذیه مصنوعی زنبورها از این ظرف استفاده می شود که به اشکال مختلف قابل تهیه است .

قفس ملکه
به جهت حمل و نقل ملکه و معرفی آن به کندو به کار می رود .

چنگال مخصوص عسل
کاربرد این وسیله برای درپوش برداری شان های عسل و یا عمل پولک تراشی در زمان استخراج عسل می باشد .

اکستراکتور
برای استخراج عسل از این وسیله استفاده می شود .

برای دیدن آموزش های اصولی توسط اساتید مجرب آموزشگاه راشا افق در زمینه های مختلف رشته های طیور و ماکیان از جمله آموزش پرورش بلدرچین، آموزش پرورش اردک، آموزش پرورش ماهی کپور، آموزش پرورش گوسفند، آموزش پرورش مرغ گوشتی و….  از طریق گفت گو آنلاین یا تماس با کارشناسان در ارتباط باشید.

 

برای ثبت نام به سه روش می‌توانید اقدام کنید

روش اولثبت نام حضوری

برای ثبت نام به روش حضوری از قبل با کارشناسان هماهنگی انجام می‌دهید و با دریافت آدرس به محل آموزشگاه مراجعه کنید.

روش دومثبت نام تلفنی 

در این روش شما به صورت تلفنی با کارشناس مربوطه ارتباط می‌گیرید و بعد از مشاوره و دریافت اطلاعات لازم، ثبت نام خود را تکمیل می کنید. جهت مشاهده شماره تماس ها وارد صفحه تماس با ما بشوید.

روش سومثبت نام از طریق سایت 

برای این روش ابتدا وارد سایت rashaofogh.com می‌شوید، وارد دسته بندی رشته موردنظرتان می‌شوید و رشته ای که تمایل به آموزش آن را دارید انتخاب می‌کنید. سپس با انتخاب نوع دوره (حضوری ، غیرحضوری و یا خصوصی) به درگاه پرداخت اینترنتی متصل می‌شوید. بعد از پرداخت موفق وارد حساب کاربری خود شده و اطلاعات کامل درباره مشاهده دوره را مشاهده می نمایید.

 

 

بله ، آموزش های راشا افق صفر تا صد هست و شما بصورت کامل و جامع آموزش میبینید

 

 

  • دوره های حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

  • دوره های غیر حضوری: به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته خود، می توانید دوره خود را بصورت غیرحضوری از طریق سایت راشا افق به مدت یک هفته مشاهده نمایید و بعد از دوره یک هفته پشتیبانی برای پرسش و پاسخ با مدرس هم دارید.
  • دوره های خصوصی : به دوره هایی گفته می شود که شما پس از ثبت نام رشته مورد نظر خود، با دریافت اطلاعات از روز و ساعت برگزاری رشته بصورت خصوصی توسط کارشناسان راشا افق به محل راشا افق جهت شرکت در دوره حاضر می شوید.

 

 

بله، تعامل میان شما و مدرس دوره یکی از مهمترین عوامل افزایش کیفیت دوره و بهره گیری از آن است شما به مدت یک هفته فرصت دارید سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از مدرس دوره خود دریافت نمایید.

 

 

 

بله ، شما می‌توانید قرارداد مشاوره جهت راه اندازی با مدرس دوره خود به مدت طول دوره پرورش عقد نمایید و کسب و کار خود را با کمترین ریسک ممکن و بالاترین بازدهی و همچنین استفاده از دانش و تجربه استاد، از ابتدا راه اندازی کنید

 

 

.هزینه مشاوره جهت راه اندازی مزرعه و پشتیبانی با توجه به بعد مسافت و تعداد سرکشی و بازدید از کسب و کار شما و همچنین مدت زمان بهره برداری از کسب و کارتان متغیر می‌باشد که هزینه به صورت توافقی بین شما و مدرس مربوطه منعقد می گردد.

 

 

بله، برای به روز رسانی اطلاعات در جهت پیشرفت کسب و کار، باید در دوره ها و آموزش های مختلفی شرکت داشته باشید. دوره‌های آموزشی راشا افق کامل‌ترین اطلاعات و نکات را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد که نیاز به آموزش‌های مکمل و مجدد نداشته باشید.

 

 

بله، با شرکت در هر دوره گواهینامه شرکت آرمان مهارت ساز راشا افق برای شما صادر و در پایان دوره به شما تقدیم می گردد.

 

 

بله، شما با پرداخت جداگانه می‌توانید درخواست گواهینامه بین المللی شرکت در همان دوره را دریافت نمایید.

 

 

پشتیبانی به این معنا می باشد که سه بار می توانید برای رفع اشکال و آموزش مجدد (به صورت کاملا رایگان) در دوره ها شرکت نموده و بهره مند شوید.

 

 

بله، شما می‌توانید از ساعت ۹ صبح الی 10 شب با بخش پشتیبانی سوالات خود را مطرح کنید.

مشاوره و ثبت نام تلفنی

جهت ثبت نام دوره حضوری یا غیر حضوری آموزش پرورش ماهی زینتی می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

شمارت وارد کن مجانی مشاوره بگیر

شماره خودتون برای مشاوره رایگان وارد کنید

rocket

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

اطلاعات دوره

نحوه برگزاری

نحوه برگزاری:

حضوری ،‌غیرحضوری و خصوصی
مدت زمان آموزش

مدت زمان آموزش:

8 - 10 ساعت
مشاوره و راه اندازی

مشاوره و راه اندازی:

دارد
پشتیبانی بعد از دوره

پشتیبانی بعد از دوره:

دارد
اعطای گواهینامه پایان دوره

اعطای گواهینامه پایان دوره:

دارد
ارائه جزوه تخصصی آموزشی

ارائه جزوه تخصصی آموزشی :

دارد

توجیه اقتصادی

حداقل فضا

حداقل فضا:

30 متر
نوع فضا

نوع فضا:

فضا باز آفتابگیر
طول دوره

طول دوره :

1 سال
حداقل تعداد

حداقل تعداد:

20 کندو
حداقل ثابت

حداقل ثابت:

80 میلیون
سرمایه در گردش

سرمایه در گردش:

25 میلیون
حداقل درآمد

حداقل درآمد:

55تا60 میلیون
حداقل سود خالص

حداقل سود خالص:

40تا45 میلیون

729

0

اشتراک گذاری

تماس تماس با ما
کپی شد