وقتی صحبت از نگهداری از حلزون‌ها به‌عنوان حیوان خانگی یا پرورش آن‌ها می‌شود، درک نیازهای تغذیه‌ای آن‌ها برای سلامت و رفاه آن‌ها اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. تغذیه حلزون‌ها با یک رژیم غذایی مناسب نه‌تنها برای رشد و تولیدمثل آن‌ها مهم است، بلکه سلامت آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاید فکر کنید حلزون تنها از گیاه و سبزی تغذیه می‌کند و به مواد دیگر نیاز ندارد؛ اما غذای حلزون اسراری که دارد در این مقاله با هم به کشف آن خواهیم پرداخت.

نکاتی که پیش‌از تهیه غذا برای حلزون باید درنظر بگیریم

پیش‌از اینکه به جزئیات تغذیه حلزون‌ها بپردازیم، ضروری است که نیازهای غذایی اولیه آن‌ها را درک کنیم. حلزون‌ها گیاهخوار هستند، به این معنی که رژیم غذایی آن‌ها عمدتاً از مواد گیاهی تشکیل شده است. بااین‌حال، همه گیاهان برای حلزون‌ها مناسب نیستند و نیازهای غذایی آن‌ها ممکن است بسته به گونه متفاوت باشد. پیش‌از تهیه غذا برای حلزون، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

غذای حلزون
 • براساس نوع حلزون و نیازهای غذایی آن، غذای مناسب تهیه کنید. بعضی از حلزون‌ها به غذاهای پخته نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر از غذاهای تازه استفاده می‌کنند. مطمئن شوید که غذا به نحوی تهیه و ارائه شود که حلزون بتواند به‌راحتی به آن دسترسی داشته باشد و از آن استفاده کند.
 • با توجه به جثه حلزون،‌ بهتر است غذا را برای آن ریز کنید تا بتواند راحت‌تر از غذا استفاده کند.
 • غذایی که برای حلزون تهیه می‌کنید، باید تمام نیازهای غذایی آن‌ها از جمله کلسیم، پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها را برای آن‌ها تأمین کند.
 • غذای حلزون باید تازه، باکیفیت و تمیز باشد.
 • مقدار غذایی که به حلزون می‌دهید، باید مناسب با اندازه و نیاز آن باشد.
 • برای اینکه احتماًل آلودگی غذا به باکتری‌ها را کاهش دهید، ظروف و ابزار آشپزی را که برای تهیه و سرو غذای حلزون استفاده می‌کنید، کاملاً تمیز کنید.
 • مانند انسان‌ها حلزون‌ها نیز از تنوع غذایی استقبال می‌کنند. سعی کنید تا رژیم غذایی حلزون‌های خود را با ارائه مواد غذایی مختلف و تنوع غذایی بهبود دهید. توجه داشته باشید فقط ۱۰ درصد از رژیم تغذیه حلزون باید میوه باشد.
 • غذای کهنه را هر روز عوض کنید.
 • برخی از گیاهان می‌توانند برای حلزون‌ها سمی باشند؛ بنابراین پیش‌از اینکه بخواهید به حلزون غذا بدهید،‌ باید تحقیق کنید و از مضرنبودن آن غذا مطمین شوید. ریواس و پیاز نمونه‌هایی از غذاهای سمی هستند.

نحوه غذا خوردن حلزون‌ها

حلزون برای مصرف غذا از دهانش استفاده می‌کند. دهان حلزون در زیر سر آن قرار دارد و به یک ارگان تغذیه‌ای ویژه به نام رادولا مجهز شده است. رادولا یک عضو نواری است که با ردیف‌هایی از دندانه‌های کوچک پوشیده شده است. زمانی که حلزون تغذیه می‌کند، رادولا را از دهانش بیرون می‌آورد و آن را در معرض سطح غذا قرار می‌دهد. دندانه‌های معکوس روی رادولا به حلزون کمک می‌کنند تا غذا را بگیرد و به داخل دهانش بکشد. سپس حلزون از رادولا برای تجزیه غذا به قطعات کوچکتر استفاده می‌کند.

غذای حلزون

غذای مورد علاقه انواع حلزون‌هاچیست؟

مواد مغذی اولیه مورد نیاز حلزون‌ها شامل کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و مواد معدنی است. حلزون‌ها کربوهیدرات‌ها را از مواد گیاهی مانند برگ‌ها، میوه‌ها و سبزیجات به‌دست می‌آورند و نیازی به غلات ندارند.

کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها جزء ضروری رژیم غذایی حلزون‌ها هستند؛ زیرا انرژی مورد نیاز برای فعالیت‌های روزانه و فرآیندهای متابولیک آن‌ها را تأمین می‌کنند. برخی از منابع مناسب کربوهیدرات برای حلزون‌ها عبارت‌اند از کاهو، اسفناج، کلم و خیار.

پروتئین‌ها

پروتئین‌ها برای رشد و تولید مثل حلزون‌ها بسیار مهم هستند. آن‌ها مسئول رشد بافت‌ها، تخمک‌ها و تولید آنزیم‌ها هستند. حلزون‌ها پروتئین‌ها را از منابع گیاهی مختلف مانند یونجه، شبدر و حبوبات به‌دست می‌آورند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

ویتامین‌ها و مواد معدنی برای عملکرد صحیح بدن حلزون ضروری هستند. آن‌ها نقش مهمی در حفظ سیستم ایمنی سالم، ارتقاء رشد و جلوگیری از کمبودها دارند. کلسیم یکی از عناصر غذایی اساسی به خصوص برای ساختار و رشد صدف حلزون‌هاست. این عنصر به‌صورت ثابت و بین 15 تا 30 درصد در رژیم غذایی آن‌ها باید حضور داشته باشد؛ زیرا عدم تأمین کلسیم می‌تواند به مشکلاتی همچون تغییر شکل صدف یا کاهش رشد آن‌ها و حتی منجر به مرگ حلزون‌ها شود.

حلزون‌هایی که به‌تازگی از تخم خارج شده‌اند، پوسته‌ای ظریف و به رژیم غذایی غنی از کلسیم نیاز دارند. پوسته تخم‌مرغ خردشده یا مکمل‌های کلسیم تجاری را می‌توان برای اطمینان از رشد مناسب به غذای آن‌ها اضافه کرد. در حالی که حلزون‌های جوان سرعت رشد بالایی و برای رشد خود به پروتئین بیشتری در رژیم غذایی سرشار از سبزیجات نیاز دارند.

حلزون‌های زمینی (یا گیاه خوار)

حلزون‌های زمینی یا گیاه‌خوار نوعی از حلزون‌ها هستند که اغلب از گیاهان، سبزیجات و مواد گیاهی به‌عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کنند. این نوع حلزون‌ها بیشتر در محیط‌های خاکی یافت می‌شوند و غذاهایی مانند سبزیجات تازه، میوه‌ها، برگ‌ها و ریشه‌های گیاهان را می‌پسندند.

آموزش پرورش حلزون

پرورش حلزون یک فعالیت جذاب و مفید است که می‌تواند به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار و دوست‌دار محیط‌زیست مفید باشد. حلزون‌ها به‌عنوان موجودات خوراکی با ارزش تجاری شناخته می‌شوند. قبل از شروع به کار، بهتر است مطالعاتی در مورد پرورش حلزون و شرایط زندگی آن‌ها انجام دهید. شرکت در دوره آموزشی پرورش حلزون راشا افق یک روش کارآمد برای آشنایی با صفر تا صد پرورش حلزون است. انواع روش‌های پرورش حلزون پرورش حلزون در خانه برای پرورش حلزون‌ها در محیط خانه می‌توان فضای بالکن یا حتی اتاق را در نظر گرفت. برای این کار ...

حلزون‌های آبی(یا گوشت خوار)

حلزون‌های آبی یا گوشت‌خوار نوعی از حلزون‌ها هستند که اغلب از منابع پروتئینی مانند سایر حیوانات آبزی و دریایی به‌عنوان منبع تغذیه استفاده می‌کنند. این نوع حلزون‌ها بیشتر در محیط‌های آبی شیرین یا شور یافت می‌شوند و برای رشد و تغذیه به پروتئین و کلسیم نیاز دارند.

مواد لازم برای تهیه غذای حلزون

برای تهیه یک غذای کامل می‌توانید خوراک تهیه کنید. برای تهیه این خوراک به مواد زیر نیاز دارید:

 • برگ‌های بزرگ مانند برگ درختان انگور یا انجیر؛
 • آرد گندم، مخلوط با ماسه؛
 • پوسته تخم‌مرغ یا نان؛
 • مقداری آب؛
 • پودر کلسیم.

فهرستی از غذاها برای تغذیه حلزون:

میوه‌ها (10 درصد)منابع پروتیین (۲۰ درصد )سبزیجات و صیفی‌جات (۴۰ تا ۶۰ درصد)
گیلاس  تخمه آفتابگردانکلم بروکلی
موزجیرجیرک خشک‌شدهتخم کدو  
سیبپوست تخم‌مرغفلفل دلمه‌ای
زردآلونخود فرنگیلوبیا سبز
گلابیکرم خشک‌شدهکلم برگ
توت‌فرنگی  اسپیرولینادانه چیا
جدول غذایی حلزون

غذاهای ممنوعه برای حلزون

برخی از مواد و غذاها ممکن است برای حلزون‌ها مضر یا حتی ممنوع باشند. هرگونه گیاه آلوده به ماده شیمیایی، مانند سموم حشره‌کش برای حلزون مضر است و باید از آن‌ها اجتناب شود. هرگونه غذای فاسد یا منقضی می‌تواند برای حلزون‌ها مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند و باید از مصرف آن‌ها خودداری شود. علاوه‌براین برخی از گیاهان به‌ظاهر مفید برای حلزون بسیار خطرناک هستند و باید از رژیم غذایی آن حذف شوند. سیر، پیاز، نارنج، نان، برنج، تره، کرفس از جمله مواد ممنوعه هستند.

غذای حلزون

نکات اصلی غذادادن به حلزون‌ها

هنگامی که به حلزون‌ها غذا می‌دهید، باید مراقب نکات زیر باشید:

 • مطمئن شوید که مقدار غذایی که به حلزون‌ها می‌دهید، مناسب با نیازهای آن‌ها است. مصرف زیاد یا کم غذا ممکن است به مشکلات سلامتی و رشد غیرطبیعی حلزون‌ها منجر شود.
 • برنامه‌ریزی برای تغذیه حلزون‌ها در بازه‌های منظم و مشخص می‌تواند به بهبود رشد و سلامت آن‌ها کمک کند. اطمینان حاصل کنید که حلزون شما به‌موقع تغذیه می‌شود.
 • در رژیم غذایی حلزون حتماً از مقدار مناسبی از کلسیم استفاده کنید.
 • تا حد امکان، محصولات ارگانیک را انتخاب کنید تا حلزون‌های خود را در معرض آفت‌کش‌ها یا مواد شیمیایی مضر قرار ندهید. از دادن هرگونه مواد گیاهی که شروع به پلاسیده‌شدن کرده است، خودداری کنید.
 • حلزون‌هابرای کمک به هضم نیاز به رطوبت دارند؛ بنابراین بهتر است غذای آن با کمی آب مرطوب شود.
 • به‌یاد داشته باشید نحوه و زمان غذاخوردن هر حلزون منحصربه‌فرد است و نیازهای آن‌ها ممکن است متفاوت باشد. با مشاهده رفتار آن‌ها، برنامه تغذیه آن‌ها را تنظیم کنید. اگر متوجه شدید که آن‌ها به‌طور مداوم غذا را نخورده رها می کنند، اندازه وعده را کاهش دهید. ازطرف‌دیگر، اگر غذا را سریع تمام کردند و گرسنه به‌نظر رسیدند، مقدار وعده را کمی افزایش دهید.
 • حلزون‌ها می‌توانند بیشتر نیازهای غذایی خود را از یک رژیم غذایی گیاهی متنوع به‌دست آورند؛ اما شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است مجبور باشید از مکمل‌های کلسیم استفاده کنید.
 • ایجاد محیط آرام و بدون استرس برای حلزون‌ها در هنگام تغذیه بسیار مهم است. استرس می‌تواند به رفتارهای ناخوشایندی نظیر کاهش اشتها و رفتار‌های غیرعادی در حلزون‌ها منجر شود؛ بنابراین هنگام غذاخوردن حلزون از ایجاد صداهای بلند، حرکات ناگهانی و دستکاری حلزون‌ها خودداری کنید.
نتیجه گیری

تغذیه حلزون‌ها با یک رژیم غذایی مناسب برای سلامت، رشد و تولید مثل آن‌ها ضروری است. با اطمینان از ارائه غذاهای سالم و متناسب با انواع نیازهای غذای حلزون، می‌توانید به سلامت و رشد صحیح آن‌ها کمک کنید. در صورت وجود هرگونه شک و ابهام، بهتر است در دوره پرورش حلزون راشا افق شرکت کنید تا با همه نکات لازم برای پرورش موفق این موجود زیبا و مفید آشنا شوید.

برچسب های مقاله
0
از 5
ستاره ستاره ستاره ستاره ستاره
کپی کپی لینک
چاپ چاپ
Be the first to write a review

بازخوردی بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام و نام خانوادگی

ایمیل

تماس تماس با ما
کپی شد